Od paru lat w Europie i na świecie mamy modę na psy małych ras. Wśród uważanych za najatrakcyjniejsze są m.in. Yorki, Chihuahua i szpice miniaturowe. Szpic miniaturowy jest szczególnie ceniony, gdyż bardzo przywiązuje się do właściciela, nie wymaga długich spacerów i może mieszkać w małym mieszkaniu. Do tego ma piękną puszystą sierść, którą można fajnie przystrzygać, formując pieska na pluszowego misia. Warto dowiedzieć się więcej, dla kogo pasuje szpic miniaturowy oraz jaki jest charakter i usposobienie psów tej rasy.


Szpic miniaturowy zwany też szpic mały i pomeranian.

Jest to rasa psów należąca wg klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) do grupy V szpice i sekcji 4 psy pierwotne (szpice europejskie), nr wzorca 97. Natomiast Amerykański Klub Kynologiczny AKC (American Kennel Club) psy te zalicza do grupy ras Toy, czyli najmniejszych ras wśród ras miniaturowych.

Szpic miniaturowy - pomeranian

Szpic miniaturowy jest typowym psem do towarzystwa.

Rasę tę zaleca się głównie dla domatorów, ludzi ekstrawaganckich z dobrym gustem, pragnących mieć zwierzątko nie wymagające dużego zachodu. I jest to w rzeczy samej prawdą, gdyż szpic miniaturowy nie musi odbywać długich i wyczerpujących spacerów, ani nie wymaga codziennie wielkiej porcji jedzenia. Mimo niewielkich wymogów co do ruchu, to również bardziej energiczni właściciele mogą wraz z nim uprawiać przynajmniej niektóre psie sporty, jak np. agility, obedience, czy taniec z psem. Szpic miniatura ma bowiem żywy charakter, jest ruchliwy i lubi zabawę. Dostosuje się przy tym do gustu każdego potencjalnego właściciela. Rasa ta będzie więc dobra dla osób starszych, jak i młodych zapracowanych, czy też lubiących spacery i zabawy. Pies ten również łatwo adaptuje sie do każdych warunków, może więc mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w niewielkim mieszkanku w mieście.

Szpice miniaturowe to także psy jednego pana.

Bardzo przywiązują się do jednego, konkretnego opiekuna. Dlatego źle znoszą odrzucenie i rozłąkę. Są przy tym jednak serdeczne także wobec innych domowników. Wobec obcych są za to nieufne. Ich wielka czujność i szczekliwość zmusza je do sygnalizacji wszelkich szmerów przy drzwiach. Z powodu filigranowych rozmiarów nie nadają się jednak na stróża domu.


Mając długą, delikatną i puszystą sierść.

Szpice miniaturowe wymagają większego zachodu pielęgnacyjnego. Trzeba je regularnie wyczesywać i trymować. Za to nie ma problemu w domu z utrzymaniem czystości po nich, bo nie zrzucają obficie sierści jak inne rasy psów. Linieją krótko i tylko wiosną oraz jesienią.

Szpice miniaturowe mają też nieco trudny charakter.

Uchodzą za nieco krnąbrne, uparte i niesforne. Często nie można nad nimi zapanować. Wszystko przez to, że są dumne i niezależne. Lubią mieć własne zdanie, choć nie są złośliwe. Śmieszne jest przy tym, że te małe pieski nie uważają siebie wcale za mikre! Są za to odważne i pewne siebie. Zwykle co prawda okazują się towarzyskie i przyjazne wobec innych zwierząt, w tym psów. Jednak czasem pokazują zęby. Trzeba też uważać, by duże psy nie zrobiły im niechcący krzywdy.

Wybierając szpica trzeba też wiedzieć.

Że psy te nie lubią ciągłych zmian w ustalonym porządku dnia i wielu różnych, obcych osób w swoim otoczeniu. Ich zaletą jest za to brak skłonności do gonienia i polowania na drobne zwierzęta oraz odporność na choroby. Mogą źle znosić tylko upały i nasłonecznienie. Dlatego latem trzeba im zapewnić chłodny cień. Pieski te są ponadto długowieczne i dobrze dogadują się ze starszymi dziećmi. Ze względu na ich mikrą wielkość, małe dzieci mogą robić im krzywdę.

36 KOMENTARZE

 1. Bardzo inteligentny piesek, trzeba być bardzo konsekwentnym bo wejdzie na głowę. Ale przy dobrej ręce bardzo posłuszna .Figlarny ,lubi się bawić , ale potrafi tez przespac z Pania caly dzień :).
  Sierść bardzo miła w dotyku.
  Mój piesek je tylko jedna sprawdzona karmę, ma wrażliwy brzuszek więc nie dostaje żadnych dodatków .
  Jest pozytywnie nastawiona do innych psów ale nie da sobie w kaszę dmuchać:)
  Bardzo czujna, alarmuje szczekaniem ale odpowiednie podejście może to troszkę utemperowac, nie lubi samotności…
  Nie jest to idealny kompan dla małych dzieci ale je toleruje bawi się ale tylko gdy ma ochotę.. jest bardzo charakterna
  Cała rodzina ja pokochała …
  Świetny piesek ♡

 2. furawka Anonim to ja twoja dziewczyna kocham cię Anonim pamiętaj mieszkam na ul. słonecznej a dom znajdziesz przyjedż do mnie ok? kocham cię Anonim

 3. Mam od 4 lat szpica. To bardzo dumny uparty pies. Kochany ale bardzo absorbujący. Ciagle trzeba mu poświęcać uwagę – sam się tego domaga. Bardzo tęskni kiedy jedno z nas wyjeżdża. Mieszkamy we dwójkę. Najlepiej się czuje kiedy jesteśmy razem w domu. Nie ma problemu z adaptowaniem się w nowych miejscach pod warunkiem ze jesteśmy razem z nim. Po 2 latach dostał padaczki – codziennie przyjmuje leki. Raz w miesiącu jest strzyżony i pielęgnowany w salonie dla psów. W trakcie linienia sierść jest dosłownie wszedzie!!! To nie pies dla każdego – radzę się porządnie zastanowić. Wbrew pozorom to bardzo wymagająca rasa.

  • MI MÓJ O KTÓRYM PISAŁAM ZDECHŁ. TERAZ MAM PSA WELSH CORGI MA NA IMIĘ TOFFI CORGI TO BARDZO DUMNA RASA KAŻDY MI GO ZAZDROŚCIŁ I MÓWIŁ:O JAKI ŚLICZNY I PACHNĄCY PIESEK.

 4. Dlaczego niemieckie? Szpic miniaturowy na całym świecie nazywany jest szpicem pomorskim albo pomeranianem. To jedyna rasa psa wyhodowana na Pomorzu. Ich przodkowie zostali przywiezieni ze Skandynawii przez Bałtyk, na statkach, przez podróżujących kupców i rasa powstała na Pomorzu, stąd ruszyła na podbój świata, gdy zachwycili się nią Anglicy i Amerykanie. Jak w Krakowie są coroczne zloty jamników, tak spotkania szpiców miniaturowych powinny odbywać się w ojczyźnie przodków, w Szczecinie!

 5. Ja bardzo go chcę jestem gotowa na wszystko mogę go nawet uczyć w wakacje robić wszystko mam dużo czasu Tata powiedział że może na wiosnę No bo na zimę to nie za bardzo Staram się i…. Mam też pytanie czy można im kupować
  takie sweterki na zimę żeby nie było im zimno. I jestem nastolatką i myślę że jest dla mnie odpowiedni

 6. I nie każdy jest taki że chce psa jako zabawkę niektórym się w domu nudzi i chce mieć przyjaciela nie na odległość moi rodzice nie pozwolili by mi zostawić psa w lesie albo gdzieś indziej

 7. Ja chce psa na święta pod choinkę i nie że jako zabawkę poprostu chce mieć zwierza drugiego bo kot mi nie wystarcza i podoba mi się ta rasa ?

 8. Posiadam szpica od 6 miesięcy i muszę powiedzieć ze jest strasznie uparty robi co chce nie słucha mimo szkoleń nauki :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj