Od paru lat w Europie i na świecie mamy modę na psy małych ras. Wśród uważanych za najatrakcyjniejsze są m.in. Yorki, Chihuahua i szpice miniaturowe. Szpic miniaturowy jest szczególnie ceniony, gdyż bardzo przywiązuje się do właściciela, nie wymaga długich spacerów i może mieszkać w małym mieszkaniu. Do tego ma piękną puszystą sierść, którą można fajnie przystrzygać, formując pieska na pluszowego misia. Warto dowiedzieć się więcej, dla kogo pasuje szpic miniaturowy oraz jaki jest charakter i usposobienie psów tej rasy.


Szpic miniaturowy zwany też szpic mały i pomeranian.

Jest to rasa psów należąca wg klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) do grupy V szpice i sekcji 4 psy pierwotne (szpice europejskie), nr wzorca 97. Natomiast Amerykański Klub Kynologiczny AKC (American Kennel Club) psy te zalicza do grupy ras Toy, czyli najmniejszych ras wśród ras miniaturowych.

Szpic miniaturowy - pomeranian

Szpic miniaturowy jest typowym psem do towarzystwa.

Rasę tę zaleca się głównie dla domatorów, ludzi ekstrawaganckich z dobrym gustem, pragnących mieć zwierzątko nie wymagające dużego zachodu. I jest to w rzeczy samej prawdą, gdyż szpic miniaturowy nie musi odbywać długich i wyczerpujących spacerów, ani nie wymaga codziennie wielkiej porcji jedzenia. Mimo niewielkich wymogów co do ruchu, to również bardziej energiczni właściciele mogą wraz z nim uprawiać przynajmniej niektóre psie sporty, jak np. agility, obedience, czy taniec z psem. Szpic miniatura ma bowiem żywy charakter, jest ruchliwy i lubi zabawę. Dostosuje się przy tym do gustu każdego potencjalnego właściciela. Rasa ta będzie więc dobra dla osób starszych, jak i młodych zapracowanych, czy też lubiących spacery i zabawy. Pies ten również łatwo adaptuje sie do każdych warunków, może więc mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w niewielkim mieszkanku w mieście.

Szpice miniaturowe to także psy jednego pana.

Bardzo przywiązują się do jednego, konkretnego opiekuna. Dlatego źle znoszą odrzucenie i rozłąkę. Są przy tym jednak serdeczne także wobec innych domowników. Wobec obcych są za to nieufne. Ich wielka czujność i szczekliwość zmusza je do sygnalizacji wszelkich szmerów przy drzwiach. Z powodu filigranowych rozmiarów nie nadają się jednak na stróża domu.


Mając długą, delikatną i puszystą sierść.

Szpice miniaturowe wymagają większego zachodu pielęgnacyjnego. Trzeba je regularnie wyczesywać i trymować. Za to nie ma problemu w domu z utrzymaniem czystości po nich, bo nie zrzucają obficie sierści jak inne rasy psów. Linieją krótko i tylko wiosną oraz jesienią.

Szpice miniaturowe mają też nieco trudny charakter.

Uchodzą za nieco krnąbrne, uparte i niesforne. Często nie można nad nimi zapanować. Wszystko przez to, że są dumne i niezależne. Lubią mieć własne zdanie, choć nie są złośliwe. Śmieszne jest przy tym, że te małe pieski nie uważają siebie wcale za mikre! Są za to odważne i pewne siebie. Zwykle co prawda okazują się towarzyskie i przyjazne wobec innych zwierząt, w tym psów. Jednak czasem pokazują zęby. Trzeba też uważać, by duże psy nie zrobiły im niechcący krzywdy.

Wybierając szpica trzeba też wiedzieć.

Że psy te nie lubią ciągłych zmian w ustalonym porządku dnia i wielu różnych, obcych osób w swoim otoczeniu. Ich zaletą jest za to brak skłonności do gonienia i polowania na drobne zwierzęta oraz odporność na choroby. Mogą źle znosić tylko upały i nasłonecznienie. Dlatego latem trzeba im zapewnić chłodny cień. Pieski te są ponadto długowieczne i dobrze dogadują się ze starszymi dziećmi. Ze względu na ich mikrą wielkość, małe dzieci mogą robić im krzywdę.

14 KOMENTARZE

  1. I nie każdy jest taki że chce psa jako zabawkę niektórym się w domu nudzi i chce mieć przyjaciela nie na odległość moi rodzice nie pozwolili by mi zostawić psa w lesie albo gdzieś indziej

  2. Ja chce psa na święta pod choinkę i nie że jako zabawkę poprostu chce mieć zwierza drugiego bo kot mi nie wystarcza i podoba mi się ta rasa 😇

  3. Posiadam szpica od 6 miesięcy i muszę powiedzieć ze jest strasznie uparty robi co chce nie słucha mimo szkoleń nauki :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here