Golden retriever jest ostatnio jedną z popularniejszych ras psów w Polsce. Coraz więcej ludzi poszukuje goldena, który stałby się członkiem ich rodziny. Należy jednak wiedzieć, że znalezienie szczeniaka golden retrievera nie jest łatwe. Ich popularność powoduje, że rozmnażaniem tej rasy często zajmują ludzie nie mający żadnej wiedzy na ten temat, kierują się jedynie możliwością zarobienia na tym pieniędzy. Wszystko to sprawia, że z takich pseudo hodowli nierzadko rodzą się szczenięta z problemami charakterologicznymi lub psychicznymi co wyklucza je z roli dobrego towarzysza rodziny.


Jeżeli zdecydowaliście się na kupno golden retrievera najlepiej będzie nabyć go od odpowiedzialnych hodowców. Golden retriever jest psem serdecznym i sympatycznym o przyjaznym usposobieniu w stosunku do ludzi i zwierząt, jednak wymaga poświęcenia mu uwagi i dużej ilości czasu, a przede wszystkim wymaga dobrego szkolenia, co wiąże się z ogromną cierpliwością i konsekwencją. Dla nowego właściciela goldena pierwsze szkolenie i wychowanie pupila może okazać się procesem żmudnym i zniechęcającym, to też najlepiej byłoby zlecić to zadanie dobrej szkole lub instruktorowi szkoleń psów, gdzie stosowane są metody opierające się na pozytywnych wzmocnieniach.

Techniki i metody siłowe w przypadku golden retrieverów mogą odbić się bardzo negatywnie, gdyż zahamują i stłamszą drzemiący w tym psie potencjał – chęć do pracy i przyjazny charakter. Młode goldeny emanują radością, w parze z którą często idzie beztroska i ogromny pęd do zabaw, ale mając świadomość takiej właśnie natury psa będzie Wam łatwiej przebrnąć przez początkowe trudy nauki.

Autor: DannaCaterina245 [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], źródło: Wikimedia Commons

Wasz golden retriever odbył dobre szkolenie, idealnie sprawdza się jako pies rodzinny i wykazuje ogromną cierpliwość w kontaktach z dziećmi. No tak – wiele osób sądzi, że mając takiego psa, pozbyło się niektórych problemów, bo przecież teraz pies zajmie się dziećmi, będzie dla nich idealnym towarzyszem zabaw, zawsze gotowy na wszystko. Określanie golden retrievera jako psa rodzinnego nie oznacza, że jest on najlepszą i najcierpliwszą nianią, ani też maskotką którą można się bawić. To żywe stworzenie. Podobnie jak ludzie, może mieć lepsze i gorsze dni. Musi czasem odpocząć i w żadnym wypadku nie wolno zarzucać go całodziennymi obowiązkami zajmowania się dziećmi, tylko dlatego, że jest psem nadzwyczaj cierpliwym. Jeżeli będziecie Waszego goldena traktować jak pełnoprawnego członka rodziny, zapewnicie mu chwile spokoju i pozwolicie odetchnąć w ciszy, z całą pewnością odwdzięczy się Wam lojalnością i oddaniem, będzie też cudownym opiekunem i towarzyszem zabaw.

Spis treści

Golden retriever – pies rodzinny
Golden retriever – dobry wybór

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj