Koty przywiązują dużą wagę do swojej higieny i czystości futra. W ciągu dnia poświęcają wiele godzin na czyszczenie. Już małe kotki bardzo szybko zaczynają myć swoje futerko. Często podkreśla się, że kotów nie wolno kąpać, a jednak są sytuacje, w których opiekun musi swojemu pupilowi pomóc.


Prawda jest taka, że większość zdrowych kotów potrafi o siebie zadbać samodzielnie. Przynajmniej jeśli chodzi o kondycję futra. To właśnie ono jest świadectwem stanu zdrowia zwierzaka. Jeśli traci połysk, sierść nadmiernie wypada lub dzieje się coś innego niepokojącego, należy skontaktować się z weterynarzem.

Wskazania do kąpieli kota

Chociaż są osoby twierdzące, że kąpiel kota szkodzi zdrowiu zwierzaka, a sama czynność jest traumatyczna (o niechęci kotów do wody słyszał chyba każdy), są właściciele zwierzaków, którzy kąpią je dość regularnie. Dotyczy to m.in. tych ras kotów, które właściwie są pozbawione sierści, na przykład sfinksów.

Kolejną przesłanką ku kąpieli pupila jest to, że kot może wychodzić z domu. Nieraz z wyprawy po okolicy wraca bardzo brudny i już samo to może skłaniać do kąpieli. Ale warto też zwrócić uwagę, że nie wiadomo, gdzie kot był, ani jakie bakterie i wirusy przenosi na futerku. Kąpiel kota może zalecić również weterynarz. Jeśli istnieją przesłanki zdrowotne, jak choroba kota, lekarz może przepisać specjalny leczniczy szampon.

Bezpieczna kąpiel kota – jak zacząć?

Koty uciekają od wody. Nie jest to żadna tajemnica, ale kiedy stoimy w obliczu mycia zwierzaka, musimy się nastawić na spore wyzwanie. Najlepiej najpierw zwierzaka oswoić z wodą, nalać do zlewu jedynie tyle, by zamoczył łapki. Woda powinna być lekko ciepła. Ponieważ już sama kąpiel jest trudna dla kotka, warto zadbać o warunki panujące w pomieszczeniu. Powinien w nim panować spokój i cisza. Podczas mycia kociaka musimy go dotykać bardzo delikatnie, a przy tym unikać okolic uszu i oczu tak, by nie dostała się do nich woda.

Czym można kąpać kota?

To, na co trzeba zwrócić uwagę, jest preparat, po jaki sięgniemy. Musimy pamiętać o tym, że skóra zwierząt jest inna, a więc nie wolno nam korzystać z tych samych kosmetyków, jakich używamy my sami. Nawet jeśli są to wyjątkowo delikatne preparaty. Zamiast tego powinniśmy odwiedzić sklep zoologiczny i zaopatrzyć się w szampon dla kotów. Inną kwestią są produkty lecznicze, które przepisze weterynarz. Często muszą być na sierści kilka lub kilkanaście minut, by zaczęły działać, zatem musimy czymś kota zająć. Warto o tym pomyśleć jeszcze zanim zabierzemy się za kąpiel kota.

Inne zabiegi pielęgnacyjne, o których trzeba pamiętać

O ile do kąpieli kota muszą być wyraźne wskazania, o tyle są takie czynności pielęgnacyjne, które powinniśmy robić regularnie. Przykładem jest mycie ząbków. Dieta kociaków na przestrzeni wielu lat się zmieniała i teraz znacznie bardziej trzeba dbać o zęby. Oczywiście myjemy je specjalną pastą. Tak samo ważne jest regularne czesanie, dzięki czemu kot nie będzie łykał sierści, a w żołądku nie będą tworzyć się niepotrzebnie kłaczki.

Więcej praktycznych porad na https://www.zpazurem.pl/artykuly/jak_bezpiecznie_umyc_kota_

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj