Każdy właściciel kota wie, że trzymanie zwierzaka w mieszkaniu nie jest łatwym zadaniem. Mruczki są zazwyczaj bardzo charakterne i potrafią zrobić na złość, drapiąc meble czy strącając z półek elementy wyposażenia. Utrzymanie porządku w domach z kotem nie jest proste, ale możliwe. Sprawdźmy jak.


Problemy z sierścią

Koty co jakiś czas linieją. Jeśli powietrze w naszym mieszkaniu jest zbyt suche, mogą to robić niemalże przez cały rok. Podstawowym sposobem walki z wszechobecną sierścią jest regularne czesanie zwierzęcia. Warto co jakiś czas szczotkować koty, gdyż pozwoli to na wyczesanie martwej sierści, zanim znajdzie się ona na podłodze. Koty krótkowłose powinny być czesane przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, a długowłose najlepiej co drugi dzień.

W walce z kocią sierścią może pomóc także pozbycie się grubych dywanów i tkanin z domu. Kocie włosy lubią wplątywać się w różne materiały, a usunięcie ich z puszystych dywanów jest praktycznie niemożliwe. Dużo lepszym rozwiązaniem są panele i płytki, które nie dość, że są dużo łatwiejsze do wyczyszczenia, to również nie będą pochłaniać „kocich zapachów”. Decydując się na meble, warto zdecydować się na te wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia.

Nie należy także zostawiać ubrań na fotelach czy łóżku. Koty zazwyczaj traktują takie miejsca jak legowisko, więc bardzo szybko nasze ulubione swetry będą całe we włosach.

Kocia higiena

Dbanie o higienę nasze kota jest niezwykłe ważne. Podstawowym elementem wyposażenia, który musi posiadać każdy właściciel kota jest kuweta. Jeśli posiadamy więcej niż jedno zwierzę, to powinniśmy się zaopatrzyć w kuwetę dla każdego z nich. Tanie kuwety dla kotów znajdziesz pod adresem https://zooart.com.pl/pol_m_Koty_Czystosc_Kuwety-toalety-i-lopatki-1414.html

Używany w kuwecie żwirek powinien być dobrej jakości, gdyż te najtańsze mają tendencję do zbrylania się i słabego pochłaniania zapachów. Niezależnie od tego jaki żwirek wybierzemy, warto będzie także dosypać do niego pochłaniacz do kuwet lub neutralizator. Zapobiegną one przyklejaniu się mokrego żwirku do dna kuwety, a także zmniejszą nieprzyjemny zapach kociego moczu.


Jeśli chcemy uniknąć podrapanych mebli lub podłogi, warto zdecydować się na przycinanie kotom pazurków. Dotyczy to jednak tylko zwierząt, które w ogóle nie wychodzą na zewnątrz. Pazurki należy przycinać nie częściej niż raz na tydzień.

Odpowiednie żywienie

Dobrze karmiony kot gubi mniej sierści. Rzadziej zdarzają mu się też różnego typu niespodzianki typu biegunka lub wymioty. Im lepszej jakości karma, tym mniej kału oddaje kot, jest on także twardszej konsystencji i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.

1 KOMENTARZ

  1. U mnie podstawą okazała się zamykana kuweta (na początku miałam otwartą i to była porażka) i roomba. Dzięki temu mam o wiele mniej sprzątania po moim rudzielcu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj