Posiadanie zwierząt w domu stało się dziś niezwykle popularną praktyką. Jednymi z najbardziej popularnych wśród zwierząt terrarystycznych, od wielu długich lat cieszą się żółwie domowe. Jak powinna wyglądać ich właściwa pielęgnacja? Poznajemy wszelkie niezbędne informacje do domowej hodowli żółwi. Ciekawi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Karmienie żółwia, czyli odpowiednie pożywienie kluczem do zachowania właściwego zdrowia. Co dać swojemu pupilowi?

Czym karmić żółwia? To najczęściej zadawane pytanie wśród hodowców popularnych zwierząt domowych. Żółwie domowe preferują konkretne pożywienie w zależności od swojego gatunku. Dieta dla żółwi wodno-lądowych powinna być oparta na żywym pokarmie. W związku z tym karmienie żółwia polega na podawaniu:

  • krewetek,
  • ślimaków,
  • kijanek,
  • małż.

Właściwe będą także ryby słodkowodne, np. karasie (także w postaci zamrożonej). Co więcej, żółwie wodno-lądowe wymagają również suplementacji wapna oraz innych cennych witamin i minerałów, które dostępne są w sklepach zoologicznych.

Dla żółwi lądowych właściwą będzie dieta roślinna. Do najbardziej ulubionych frykasów żółwi lądowych należy m.in.:

  • koniczyna,
  • mniszek lekarski,
  • fiołek polny,
  • mięta.

W okresie jesienno-zimowym, gdy brak na łąkach i ogródkach świeżych roślin, możemy zastąpić je specjalistycznym granulatem dla żółwi lądowych. Żółwie domowe lądowe chętnie zjedzą także listki truskawek, jeżyn malin czy tymianku, a także bazylii, bratka i cynii. Generalnie dieta żółwi lądowych musi obfitować w błonnik oraz być uboga w cukry i białka.

Jakie żółwie domowe wybrać?

Decydując się na posiadanie żółwi we własnym domu, musimy pamiętać o tym, że do hodowli domowej dedykowany jest żółw lądowy bądź żółw wodno-lądowy. Najczęściej wybierane żółwie lądowe to odmiany stepowe oraz greckie. Jeśli zaś chcemy podjąć się opieki nad żółwiami wodno-lądowymi, wówczas najczęściej wybieranymi odmianami są czerwonolicy, żółtolicy i żółwie domowe chińskie.

Od rodzaju wybranego gatunku zależy właściwa organizacja terrarium. Dla żółwi wodno-lądowych należy przygotować terrarium z odpowiednią wysepką. Co więcej, żółw wodno-lądowy będzie usatysfakcjonowany z podłoża żwirowego, natomiast żółw lądowy z mieszanki ziemi i torfu dedykowanych do terrarium. Podczas stwarzania przestrzeni dla nowego domowego lokatora należy pamiętać również o wystarczającej powierzchni – nawet małe żółwie domowe potrzebują sporej ilości miejsca.

W terrarium nie powinno zabraknąć także właściwego oświetlenia – lamp UVB, które będą dbać o właściwy komfort termiczny naszych zwierząt. Co więcej, należy zadbać także o właściwą kryjówkę dla żółwia czy odpowiednią wilgotność powietrza.

Codzienna pielęgnacja i opieka nad żółwiami lądowymi oraz wodno-lądowymi. Co warto wiedzieć?

Żółwie domowe do niezwykle przyjazne, spokojne zwierzęta. Kiedy wiemy już jak karmić żółwia, jak zorganizować dla niego terrarium, warto zastanowić się także nad jego codzienną opieką. Małe żółwie domowe lądowe niejednokrotnie są wypuszczane przez swoich właścicieli na dywany czy podłogi, w celu odbywania swobodnych spacerów. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Żółwie nie posiadają umiejętności samodzielnego utrzymania stałej temperatury ciała, przez co poza terytorium, bez lamp, czują się niekomfortowo. Co więcej, na podłodze znajduje się kurz, roztocza, bakterie bądź inne, które żółw może wciągnąć. Dodatkowo, duże znaczenie ma temperatura otoczenia, regularne filtrowanie wody w terrarium oraz kontrolne wizyty u weterynarza.

*materiał partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj