Psie sporty zdobywają coraz większą popularność wśród właścicieli czworonogów. Oprócz codziennych spacerów opiekunowie wybierają dodatkowe aktywności, które pozytywnie wpływają nie tylko na samopoczucie, ale również na kondycję psiaka. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportów jest agility, polegające na pokonywaniu konkretnych przeszkód. Jak samodzielnie przygotować jedną z nich?


Co to jest agility?

Agility to jedna z psich dyscyplin sportowych, wywodzących się z Anglii. Pierwszy pokaz miał miejsce pod koniec lat 70. Od tamtej pory sport ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Tego typu aktywność polega na ścisłej współpracy czworonoga z opiekunem, który wydaje pupilowi zarówno głosowe, jak i ruchowe komendy. Agility można uprawiać profesjonalnie, jeżdżąc na zawody sportowe, ale nie ma żadnych przeciwwskazań do amatorskiego trenowania – wystarczy przydomowy ogródek lub dobrze wyposażony miejski wybieg dla psów. Co wchodzi w skład toru do agility? Wśród przeszkód można wyróżnić m.in.: stacjonatę, slalom, tunel, kładkę, ścianę.

Tunel do agility – jak go przygotować?

Aby rozpocząć agility, warto pomyśleć, które przeszkody sprawdzą się najlepiej. Wiele osób wybiera do ćwiczeń m.in. tunele, spisujące się świetnie zarówno podczas treningów, jak i swobodnej zabawy. Gotowy tunel można kupić np. w sklepach zoologicznych, takich jak NaszeZoo.pl, ale przy odrobinie zaangażowania, samodzielne wykonanie tej przeszkody jest również możliwe.

Przed przygotowaniem tunelu należy pamiętać o:

Zmierzeniu psa – istotna jest nie tylko wysokość w kłębie, ale również długość tułowia (m.in. ze względu na dobór rury o odpowiedniej średnicy i dostosowanie wysokości tunelu do psiaka).

Wyborze dobrej jakości materiałów – tańsze odpowiedniki mogą okazać się podatne na uszkodzenia, dlatego warto kupić wytrzymałe produkty, odporne np. na zadrapania pazurów.

Co będzie potrzebne do wykonania tunelu?

  • Plastikowa rura, stanowiąca wejście do tunelu. Jej średnica powinna być dostosowana do wysokości psa w kłębie, a długość dopasowana do wymiarów tułowia.
  • Materiał do przymocowania na końcu rury – tutaj najlepiej sprawdzi się wodoodporna tkanina (taka jak np. kodura) lub plandeka.
  • Elastyczna opaska potrzebna do przymocowania materiału do rury.
  • Grube igły i wytrzymałe nici do zszycia elementów.
  • Gąbka izolacyjna do zabezpieczenia brzegów rury.
  • Opcjonalnie przydatny może się okazać kawałek miękkiej wykładziny gumowej do wyścielenia rury i klej na gorąco do jej przymocowania.

Wykonanie tunelu do agility krok po kroku

Krok 1 –Zabezpiecz krawędzie rury gąbką izolacyjną zarówno z jednej, jak i drugiej strony.
Krok 2 – Zszyj materiał lub plandekę tak, aby całość przypominała rękaw. Warto wykonać podwójny szew, który zminimalizuje ryzyko pęknięcia.
Krok 3 – Przymocuj rękaw do rury za pomocą elastycznej opaski. Dzięki temu materiał nie będzie zsuwał się z plastikowego elementu nawet podczas intensywnego treningu. Alternatywę dla opaski mogą stanowić płaskie nity, jednak takie rozwiązanie wymaga specjalistycznych narzędzi.
Krok 4 – Jeśli wnętrze rury jest nierówne lub pofałdowane, przymocuj do jej powierzchni za pomocą kleju na gorąco miękką, gumową wykładzinę.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningów?

Agility to sport, w którym odnajdzie się niemalże każdy pies – od rasowego czworonoga z rodowodem, po kundelka. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem aktywności należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i upewnić się, że nasz psiak jest gotowy do rozpoczęcia treningów. Agility nie powinny uprawiać psy z dysplazją stawów biodrowych oraz czworonożni seniorzy, a w przypadku szczeniaków ważne jest, aby nie doprowadzić do przeforsowania (ich układ kostny w młodym wieku nie jest jeszcze w stu procentach odporny na obciążenia).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj