Udomowienie kota, jak wiele innych zdarzeń stanowiących kamienie milowe cywilizacji ludzkiej, prawdopodobnie odbyło się na Bliskim Wschodzie.


Kości dziko żyjącego kota nubijskiego archeolodzy odkryli w odkopanych grobach starożytnego człowieka. Czy polował na nie, aby je spożywać, czy też hodował i oswajał dzikie koty, aby mu towarzyszyły i niszczyły gryzonie, które zagrażały zapasom ziarna w trudzie przez człowieka zdobytym? Istnieją dowody, że człowiek – myśliwy podziwiał talent łowczy kota i zazdrościł mu umiejętności. Może dlatego okazywał szacunek stworzeniu, któremu tak bardzo chciał dorównać. Z całą pewnością starożytni Egipcjanie trzymali koty jako strażników spichrzów i czcili je jako bogów. W Egipcie właśnie, można prześledzić pochodzenie nierasowych kotów udomowionych takich, jakie znamy obecnie. Egipcjanie czcili swoje koty i przywdziewali żałobę po ich śmierci. Koty mumifikowano i składano w świątyni bogini kotów – Bastet. Znaczna liczba tych mumii przetrwała, umożliwiając współczesnym naukowcom identyfikację pierwszego gatunku kota domowego – Felisa lybica. 


Z Egiptu natomiast, kupcy feniccy przenieśli koty do obecnych Włoch, skąd powoli rozprzestrzeniły się one po całej Europie. Około X w. n.e. kot domowy przybył do Anglii choć ciągle był rzadkim zwierzęciem. Następnie zaś pierwsi koloniści zabrali koty do Nowego Świata.

Koty długowłose prawdopodobnie pochodzą z krajów położonych jeszcze dalej  na wschód. Możliwe jest, że współczesne koty długowłose są potomkami dzikich kotów zamieszkujących Persję i Afganistan, które z kolei mogły pochodzić z Azji Środkowej.

Choć koty zostały udomowione co najmniej 5000 lat temu, pomysł selektywnej hodowli i tworzenia ras sięga tylko połowy XIX w. Zupełnie inaczej jak w przypadku udomowionych psów, które od stuleci hodowano, aby miały różnorodne swoiste cechy i służyły odmiennym celom.

SPIS TREŚCI

Jego Wysokość KOT – wstęp
Jego Wysokość KOT – Pochodzenie
Jego Wysokość KOT – Udomowienie
Jego Wysokość KOT – Budowa
Jego Wysokość KOT – Zmysł równowagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj