Afrykański jeż pigmejski, zwany też jeżem karłowatym, to najmniejszy z dziko żyjących gatunków jeży na świecie. Jest też zwierzątkiem domowym coraz popularniejszym w hodowli, choć nie jest ona łatwa. Selektywna hodowla i krzyżówki tego gatunku dają szereg odmiennych, niespotykanych dotąd wzorów i kolorów, jak sól i pieprz, biel, cynamon itp. Jeże hodowlane są rejestrowane w Klubie Jeża Pigmejskiego w Wielkiej Brytanii. Każdy osobnik ma swój indywidualny numer hodowlany i rodowód, który nadaje i wystawia Klub. Potwierdza to pochodzenie jeżyka. Zwierzęta bez tych dokumentów i numeru są z dzikich hodowli i mogą być słabe i chore.


Nazwa łacińska naukowa – Atelerix albiventr
Naturalne środowisko życia – sawanny i tereny stepowe Centralnej Afryki, od Senegalu na zachodzie, do Etiopii na wschodzie, sięgając zasięgiem na południe do rzeki Zambezi
Długość życia – od 3 do 6 lat (w dobrych warunkach mogą też dożyć i 11 lat), w naturze żyją jednak tylko 2-3 lata
Wielkość ciała – długość od ok. 12,5 do 20,5 cm, masa ciała od ok. 227 do 680

Jeże pigmejskie – zachowanie i temperament

Jeż pigmejski afrykański

Jeże te są bardziej aktywne od innych ich gatunków, zabawne i łatwo się oswajają. Są jednak nadal zwierzętami dzikimi, aktywnymi głównie nocą. Wolą przebywać samotnie i mogą walczyć, gdy hoduje się je wraz z innymi jeżami w jednej klatce/terrarium. Tak naprawdę wcale też nie pragną ludzkich uczuć. Więc przytulanie i inne podobne ludzkie objawy czułości nie są przez nie lubiane. Delikatne i częste obchodzenie się z nimi oswaja je jednak na tyle, by można je było trzymać w domu.

Wielu hodowców sprzedaje też młodziutkie jeże, które już zostały wstępnie oswojone. Nawet oswojony jeż musi się jednak przyzwyczaić do nowego lokum i właściciela. Dlatego na początku te wymagające zwierzaki mogą zwinąć się w kolczastą kulkę, gdy będziemy próbować je podnosić. Należy być więc cierpliwym w ich oswajaniu. Po prostu ułóż jeża zwiniętego w kulkę w dłoni i trzymaj go tak delikatnie bez ruchu, pozwalając mu rozwinąć się dopiero wtedy, gdy poczuje się bezpiecznie. Zwierzątko szybko zrozumie, że nie mamy złych zamiarów i stanie się bardziej aktywne.


Miejsce do hodowli jeża pigmejskiego

Jeż pigmejski afrykański

Jeże są w nocy bardzo aktywne i potrzebują sporo miejsca do chodzenia i badania, więc wystarczające minimum klatki dla nich to 0,6 do 1 m2 (choć większe miejsce jest zawsze lepsze). Należy unikać klatek z podłogą z drutu, aby zwierzę nie mogło się przez nie przecisnąć lub nie uszkodziło sobie łapek. Duże akwaria, a nawet modyfikowane pojemniki z tworzywa sztucznego, z otworami wentylacyjnymi w ścianach sprawiają, że takie właśnie pojemniki do hodowli są najbardziej przyzwoite dla jeży. Na podłoże w takiej klatce najlepsze są drobne wióry drewniane lub z papieru z recyklingu. Należy jednak unikać wiórków cedrowych, bo ich zapach może być toksyczny dla małych ssaków. Ściółka pełni rolę legowiska w jednym miejscu, a głównej toalety w innym.

Aby jednak nie mieszać obu tych funkcji, można wstawić do środka płytką miseczkę zawierającą bezpyłowy, nie zlepiający się żwirek. Będzie z niej dobre miejsce na toaletę, które można często wymieniać i czyścić, bez konieczności każdorazowej wymiany całej ściółki. Do środka trzeba też wstawić karton lub inny schowek na kryjówkę i miejsce do spania. A ponieważ jeże lubią dużo biegać i ćwiczyć, niezbędny jest też kołowrotek, w którym mogłyby wygodnie poruszać się w miejscu. Powinien on posiadać koło o otwartych bokach i najlepiej powierzchni większej niż 25,5 cm Dzikie jeże codziennie pokonują duże odległości. Tak więc, gdy są trzymane jako zwierzęta domowe, potrzebują sztucznej bieżni do ćwiczeń. Muszą też pozostać w zamknięciu w temperaturze między 24 a 30°C. Temperatura niższa niż 18°C może wywołać hibernacyjny letarg i choroby przeziębieniowe. Natomiast zbyt wysoka temperatura w pierwszej kolejności wywołuje udar cieplny.


Jeże pigmejskie – karmienie i pojenie.

Dobra dla jeży jest wysokiej jakości karma dla kotów, wzbogacona o robaki mączniki, świerszcze, dżdżownice, larwy owadów i inne podobne przysmaki. Można też kupić wysokiej jakości jeżową karmę, która zapewnia dokładnie zbilansowane składniki odżywcze (do kupienia m.in. w sprzedaży wysyłkowej w Internecie, lub w sklepie zoologicznym). Jeśli jednak zdecydujemy się na karmę dla kotów, upewnijmy się, by kupować tylko paszę bez ziaren. Jako okazjonalne przysmaki można też od czasu do czasu podawać im małe ilości jajek na twardo i owoców. Do pojenia trzeba im zapewnić wodę w butelce z metalową końcówką do ssania, lub w małej misce. Niektóre młode mogą potrzebować obu, dopóki nie przyzwyczają się do korzystania z butelki z zaworem smoczkowym. Wodę należy codziennie zmieniać i sprawdzać, czy końcówka butelki działa.

19 KOMENTARZE

  1. Byłem bardziej niż zadowolony że trafiłem na to miejsce w sieci. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Niewątpliwie będę rekomendował to miejsce i regularnie wpadał aby poczytać nowe rzeczy.

  2. Wie ktoś może jeszcze czy jeż ma ustalone godziny karmienia? Pani pod spodem napisała że raz dziennie ale czy wie ktoś czy o konkretnej porze?

  3. Dzień dobry, czy ktoś z państwa jest może doświadczony w hodowli jeż i wie może czy karma dla kota jest na zasadzie suchej czy mokrej karmy? Dziękuje pozdrawiam wszystkich

    • Mokra , dobrej jakości to taka z 80/ mięso . Można zamówić online na zooplus.pl mogę polecić Mac’s I Feringa. Jest jest parę innych dostępnych na tej stronie ! Pozdrawiam ?

  4. Muj jeż ma na imię Damian i je jabłka i czerwone robaki co mi tata kopie na gnojowni i nic mu nie jest zdrowy jest tylko kupę robi mokra, ale wujek co też ma jeża muwił mi że tak ma być.

  5. Autorka niezbyt w temacie. W Polsce również rejestruje się jeże pigmejskie. Wydaje Pedigree. Nikt na świecie. Jeże kochają być przytulane, ładują się na siłę do łóżka. Minimalna powierzchnia życiowa dla jeża to 1.2 m kw. Jeśli powierzchnia będzie poniżej 1 m kw, to każdy Powiatowy Lekarz Weterynarii może mieć uzasadnione pretensje. Kołowrotek o średnicy 25.5 cm lub nawet te 32 cm, zazwyczaj niszczą układ kostny jeża. Wysokiej jakości jeżowa karma nie istnieje. Polska jest beznadziejna, po Czeskiej większość dostaje biegunki, z UK ma dużo cukru i uzależnia od siebie. Woda w butelce z metalową końcówką do ssania – niezwykły wynalazek 🙂

  6. Jeśli podaję jezowi karmę dla kotów to ma być sucha czy mokra i czy ustalona h karmienia czy miska ma być ciągle pełna?

  7. Dokładnie tak, jeże uwielbiają robaki, natomiast są one dla nich jak fastfood więc to raczej jako przysmak, kocią karmę również polecają hodowcy tylko ważne żeby była to dobrze zbilansowana karma tzw. marki premium ?

    • Owady są dla jeży, robaki można mieć w brzuchu. I wcale nie są jak fast food, odpowiednie gatunki spokojnie nadają się do codziennego podawania, karaczany, świerszcze, szarańcze. Uważać trzeba tylko z mącznikami i drewnojadami.

  8. Ty się nie znasz!Karma dla kotów?Jeż to nie kot przypominam!Robaki?Kto ci powiedział że jeż je robaki?To je zabija!!!!!!!!!!Ale z ciebie fachowiec

    • Posiadam jeża od 3 lat, największym jego przysmakiem są robaki! Natomiast na co dzień nie chce jeść nic innego jak karmę dla kotów, proszę się nie wypowiadać jeśli się Pani nie zna 🙂

    • Hah, prosze Pani, moja siostra ma 2 jeże i ma je naprawde długo karmi je tylko karmą dla kotów, chrupkami i oczywiście robakami- drewnojadami. I nie, robaki nie zabijają jeża, tak samo jak karma dla kota 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj