Każdy miłośnik kotów wie, że jak żadne inne, zwierzęta te potrafią umilić i osłodzić życie swojego właściciela. Bowiem docenione i zadbane chętnie odwdzięczą się w trójnasób. Niestety, do dziś pokutuje przekonanie, że koty to mało problematyczne zwierzęta. Nie trzeba przecież z nimi wychodzić na spacery, za to wystarczy dać jeść i pić, by kot był zadowolony. Oczywiście nie jest to prawda i decydując się na kota pamiętać należy, że wymagają one opieki, troski i zainteresowania. Tylko wtedy będą szczęśliwe, nawiążą więź ze swoim właścicielem i staną się dla niego radością oraz pocieszeniem.

Zaspokajanie potrzeb podstawowych

Co to jednak znaczy zadbać o kota? Oczywiście niezbędną podstawą jest zadbanie o właściwe zaspokajanie podstawowych potrzeb. Zacząć należy od dobrania odpowiedniej karmy dla kota, lub ustalenia zbilansowanej diety przy samodzielnie przygotowywanych posiłkach. Trzeba tu wziąć pod uwagę wiek kota, rasę, jego aktywność. Warto też zasięgnąć porady specjalisty, bo wybór produktów na rynku jest tak duży, że często trudno o podjęcie ostatecznej decyzji.

Podstawową sprawą jest też oczywiście kuweta ustawiona w zacisznym miejscu i czysty żwirek. Koty bardzo dbają o swoją higienę i nie lubią brudnej kuwety często wręcz omijając ją przestają z niej korzystać.

Czułość

Prawdą na pewno jest, że koty to zwierzęta, które “chodzą własnymi drogami”. Niemniej jednak potrzebują czułości i ciepła. Chętnie wskakują na kolana i lubią być drapane “za uszkiem”. Nie zawsze jednak wtedy, gdy ma na to ochotę właściciel. Tym bardziej należy zachować uważność, by przytulić kotka dokładnie wtedy, gdy ma on ana to ochotę.

Dom dla kota

Bardzo ważną kwestią jest też zapewnienie kotu miejsca, w którym będzie mógł się schować, zwinąć w kłębek, usnąć. Może to być pudełko, szuflada, czy specjalnie przystosowany i przeznaczony dla kota schowek. Oczywiście z pewnością znajdzie on w domu i inne tego typu miejsca. Warto na to pozwolić. Badania dowodzą bowiem, że koty chętnie chowają się na przykład w pudełkach, zmniejszając w ten sposób swój stres. Schowek dla kota jest szczególnie ważny, gdy zwierzak zostaje sam w domu, a właściciel jest w pracy.

Zabawa

Kolejną kwestią jest zabawa. Pamiętać o niej trzeba nie tylko przy młodych kotach. Ruch i utrzymanie sprawnej formy są ważne również dla tych starszych. W sklepach dla zwierząt znaleźć można sporo różnych zabawek dla kotów, z których na pewno uda się wybrać coś idealnego dla naszego pupila.

Drapaki

Osobną sprawą są drapaki. Drapanie to naturalne i intuicyjne zachowanie kotów. Warto im to umożliwić, a jeśli nie chcemy mieć pozaciąganych dywanów czy zniszczonej tapicerki meblowej dobrze jest wyposażyć się w drapak dla kotów w domu. I znowu, dziś na rynku znaleźć można wiele różnych modeli, dzięki czemu z pewnością uda się wybrać taki, który dopasujemy do wielkości lub stylu mieszkania ,czy kocich potrzeb i upodobań. Ciekawą opcją są też propozycje na drapaki samodzielnie wykonane, będą one dobrym pomysłem dla wszystkich kochających wszelkie działania typu DIY.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj