Ras kotów nie jest tak wiele jak ras psów na świecie, jednak są wśród nich takie, które swym wyglądem budzą naprawdę wielkie zdziwienie. Na takie koty moda jest obecnie największa! Dlatego jeśli planujesz mieć kota, poznaj najbardziej dziwne, modne i ekstrawaganckie rasy kotów na świecie!


Najbardziej dziwne, modne i ekstrawaganckie rasy kotów na świecie są bezwłose, kudłate i przypominające mopy, albo wyglądające niczym potworki, lub nawet genetycznie pozbawione ogona! Wybór jest nawet dosyć spory. Oto krótka charakterystyka najdziwniejszych ras kotów.

Elfie czyli kot-potworek


To rasa stosunkowo młoda i bardzo rzadka. Wygląda jak skrzyżowanie sfinksa z amerykańskim curlem. Ponieważ kotów tych jest jeszcze mało na świecie, więc są bardzo drogie. Kosztują ok. 2 tys. dolarów. Ich posiadanie to prawdziwy wyznacznik ekstrawagancji i bogactwa.

Sfinks bezwłosy


To jeden z najdziwniej wyglądających kotów na świecie. Choć z pozoru wyglądają na całkiem gołe, to mają sierść. Jednak jest ona bardzo krótka, cienka i rzadka, a przez to niemal niewidoczna. Koty te nie mają za to brwi i wąsów, także czułych wibrysów. Ich skóra w dotyku przypomina mięciutki zamsz.


Teacup persian czyli pers miniaturowy/filiżankowy

To najmniejsze koty świata. Przez całe życie wyglądają jak małe kocięta (dorosłe ważą maksymalnie tylko 1,8 kg). Takiego kociaka można zmieścić w większej filiżance do herbaty lub w kubku, stąd nazwa rasy. Pragną je ludzie lubiący najsłodsze i najdroższe zwierzaki świata. Wiejec o teacup persian przeczytasz na: https://www.zwierzosfera.pl/teacup-persian/

Munchkin czyli kot z bardzo krótkimi łapkami

By en:User:Pockle (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:P1010548.jpg) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

To rasa wyglądająca niczym kocie jamniki. Kociaki te mają bowiem bardzo krótkie nóżki. Jest to efektem wrodzonej mutacji powodującej achondroplazję, czyli słabsze kostnienie i rozwój kości kończyn. Niestety cecha ta jest też niebezpieczna dla zdrowia tej rasy. Zdarzają się też często u tych kotów i inne groźne schorzenia. Występuje również bardzo wysoka śmiertelność płodów (25%). Choć więc rasa ta ma już swoich fanów, to jednak większość organizacji hodowlanych jej nie uznaje.

Manx czyli kot bez ogona

By Joachim Jesußek Joachim Jesußek [Public domain], from Wikimedia Commons

To również modna i nietania rasa. W Polsce rozsławił ją nasz znany zespół muzyczny Varius Manx. Koty te są dziwaczne nie tylko dlatego, że nie mają ogona, lecz również z twego powodu, że ich tylne łapy są dłuższe niż przednie. Z tego powodu śmiesznie chodzą, trochę podobnie jak króliki.


Japoński bobtail

To z kolei bardzo stara rasa krótkoogonkowa rodem z Japonii. Japończycy od setek lat wierzą, że bobtaile przynoszą posiadającym je ludziom szczęście.Za najcenniejsze uważa siębobtaile trójkolorowe, w Japonii nazywane mi-ke.

Kot szkocki zwisłouchy

Faktycznie posiada obwisłe, do tego śmiesznie malutkie uszy. Głowa u tej rasy wydaje się przez to niemal całkiem okrągła. Rasa ta pochodzi ze Szkocji i nie jest jeszcze uznawana przez większość organizacji hodowlanych. Koty te mają już jednak bardzo wielu ma miłośników, także w Polsce. Więcej można przeczytać na stronie „kot szkocki zwisłouch

American curl czyli kot z dziwnymi uszami

Źródło: Wikipedia

Faktycznie posiada niewielkie i śmiesznie wywinięte do tyłu uszy. Nie mogą one jednak być na tyle mocno wywinięte, by końcami dotykały czaszki, bo to dyskwalifikuje osobnika z wystaw. Rasa ta jest mało znana w Polsce.


Khao Manee (Biały klejnot) kot z różnokolorowymi oczami

Źródło: Janet Poulsen – Janet Poulsen, Odyssey Khao Manee: http://www.khaomanee.com/, Minnesota, USA, CC BY-SA 3.0

To na razie bardzo rzadka i droga rasa (8-10 tys. dol.). Jeszcze do niedawna można je było spotkać wyłącznie w Tajlandii, skąd pochodzą. Koty te faktycznie mają obie źrenice zawsze w różnych kolorach. W Tajlandii uważa się je za koty królewskie i symbol szczęścia.

Selkirk rex

Źródło: Ciaccia z angielskiej Wikipedii, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4160682

To rasa amerykańska, która powstała stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1987 r. Koty te wyróżnia dłuższa i poskręcana sierść, przez co mówi się, że wyglądają jak pudle lub mopy do sprzątania.

Cornish rex czyli kocie skrzyżowanie pudla z nietoperzem

Źródło: M1neral – http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Cornish_rex_killian.jpg

To rasa wytworzona ze zwykłych mieszańcowych dachowców. Koty te wyróżnia krótka, skręcona sierść i wielkie uszy jak u nietoperzy.

Norweski kot leśny

By User Carl-Johan Aberger on sv.wikipedia (Carl-Johan Aberger) [Public domain], via Wikimedia Commons

To bardzo stara rasa. Koty te z wyglądu przypominają dzikie leśne koty podobne do naszego rysia lub żbika. Są długowłose, duże i zwinne. Setki lat temu koty te pływały i wędrowały razem z wikingami, stąd ich wielkość, obfita sierść i dzika zwinność. Potrafią też przetrwać nawet bardzo srogie zimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj