Wystąpienie raka u psa nigdy nie jest wiadomością dobrą – ani dla zwierzęcia ani dla jego właściciela. Tego typu nowotwór zazwyczaj związany jest bowiem z bolesnymi zmianami na ciele oraz długim okresem bólu i trudnych przeżyć, z którymi niełatwo jest sobie poradzić.


Należy pamiętać oczywiście o tym, iż nie każdy nowotwór musi być rakiem, jednak zawsze rak u psa związany jest z poważnymi dolegliwościami. Najczęściej dotyczą one wymiotów, krwi w stolcu i moczu, utraty wagi ciała, osłabionej odpornością oraz zmian naskórnych, czyli po prostu guzów.

Szybka reakcja

Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż pojawienie się jakiejkolwiek narośli powinno być dla nas jak najbardziej alarmujące. W ten właśnie sposób powstają bowiem złośliwe guzy, które następnie prowadzą do choroby i śmierci psa. Nawet najmniejsza zmiana nadaje się do tego, aby w porę odwiedzić weterynarza.

Dlaczego jest to takie ważne? Wczesne wykrycie potencjalnego raka może bowiem skutkować skuteczną terapią, dzięki czemu znacząco wydłużymy życie naszego pupila. Najczęściej, gdy guzek jest niewielkich rozmiarów, z łatwością można go usunąć, co oczywiście uniemożliwia rozwój chorobie. Wszystko to sprawia, że nie powinniśmy bagatelizować żadnych zmian, które pojawią się na ciele psa.

Przebieg choroby i leczenie

Sam nowotwór u psa może być związany z naprawdę poważnymi dolegliwościami. Najczęściej dotyczą one takich organów jak wątroba, macica, prostata, śledziona, kości oraz jądra.

Oczywiście nie zawsze nowotwór będzie związany z „wyrokiem” skazującym. Wymienić można bowiem trzy ich rodzaje: łagodne, półzłośliwe oraz złośliwe (rak). W przypadku pierwszych dwóch wypadków najczęściej wystarczające okazuje się wycięcie guza oraz dalsza terapia zapobiegawcza.

Jeżeli chodzi natomiast o leczenie raka u psa, najczęściej związane jest ono z chemioterapią oraz aplikacją środków farmakologicznych. Stosowane są wtedy wszelkie preparaty, które prowadzą do samozniszczenia (apoptozy) komórek nowotworowych oraz zmniejszenia ukrwienia, dzięki czemu guz nie ma się czym żywić. Jednym z najpopularniejszych środków tego typu jest preparat Capsomasol.

Chemioterapia i tabletki to jednak nie wszystko. Pies, podobnie jak człowiek, przeżywa chorobę również psychicznie. Dlatego też naszym zadaniem jest stworzenie mu możliwie najlepszych warunków. Miękkie, przyjemnie legowisko, ulubione zabawki, miła atmosfera i podwyższona opieka – są to rzeczy, które możemy zrobić, aby pomóc naszemu psu. Należy przy nim być i spierać go w tych ciężkich chwilach.

Artykuł przygotowany przy współpracy z producentem preparatu wpomagającego leczenie nowotworów u psów Capsomasol

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj