Zima to trudna i wymagająca pora roku dla psów. Ich sierść ma za zadanie chronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – przed śniegiem, wiatrem i mrozem. Już jesienią staje się grubsza i gęstsza, by psu łatwiej było utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Aby sierść zwierzaka jak najlepiej spełniała swoją funkcję ochronną, wymaga jednak odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Suche powietrze w domach w trakcie okresu grzewczego sprawia, że staje się ona matowa i nie wygląda najlepiej. Jak więc dbać o sierść psa w zimie i czy warto w tym okresie ją przycinać, czy może lepiej z wizytą u groomera wstrzymać się aż do wiosny? Dowiesz się więcej na ten temat!


Jak dbać o sierść psa w zimie

Duża różnica temperatur pomiędzy tymi panującymi w naszych domach i na zewnątrz źle wpływa na kondycję skóry i sierści psa. Do jej kiepskiego wyglądu przyczynia się także sól, którą zimą posypuje się ulice i chodniki. Sól nie tylko przesusza sierść, ale może także podrażniać opuszki łap oraz skórę pupila. Dlatego ważne jest, aby po każdym spacerze sierść psa oczyścić z pozostałości soli i brudu oraz usunąć grudki śniegu i lodu, które się do niej przyczepiły. Najlepiej wytrzeć psa do sucha po powrocie do domu i dokładnie wyczesać. Należy regularnie rozczesywać kołtuny, ponieważ skołtuniona sierść nie chroni czworonoga przed zimnem. Wręcz przeciwnie – dużo szybciej chłonie wodę i utrzymuje wilgoć. Psu jest nie tylko chłodniej, ale też kołtuny blokują dopływ powietrza do skóry, co może prowadzić do zakażeń bakteryjnych. Warto pamiętać również o regularnych kąpielach psa. Niektórzy sądzą, że psa nie powinno się kąpać w zimie, by go nie przeziębić. Nie jest to właściwe podejście. Jeśli pies wymaga kąpieli (trzeba usunąć brud czy sól z sierści), to umycie go będzie lepszym rozwiązaniem niż nie robienie tego w ogóle. Kondycję sierści poprawi stosowanie odpowiednich kosmetyków dla zwierząt (szamponu dla psa i odżywki do sierści). Psa po kąpieli trzeba koniecznie dobrze wysuszyć (suszarką lub ręcznikami). Ważne jest regularne czesanie psa (nie tylko po spacerze w celu usunięcia zanieczyszczeń). Jest to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, mających na celu zadbanie o jak najlepszą kondycję skóry i sierści psa. Do czesania wybieraj profesjonalne szczotki, grzebienie i furminatory, odpowiednio dobrane do sierści twojego pupila.

Czy powinno się strzyc psa w zimie?

Niektórzy właściciele psów uważają, że psa w zimie nie powinno się obcinać. Sądzą, że zapuszczenie futra pomoże mu łatwiej utrzymać ciepłotę ciała. Czy mają rację? Nie. Długie futro u psa może być nie tylko niewygodne, ale także być przyczyną pojawienia się problemów zdrowotnych. Dłuższa sierść ma tendencję do kołtunienia się i gorzej się ją rozczesuje. Sfilcowana sierść wychładza ciało zwierzaka prowadząc do przeziębienia. Zaburza również cyrkulację powietrza, co może doprowadzić do powstania miejscowych stanów zapalnych. Warto dbać o sierść psa i jej odpowiednią długość także w zimie. Nie wolno jej oczywiście przycinać zbyt krótko, bo psu trudniej będzie się ogrzać. Wizyta u profesjonalnego groomera pozwoli odpowiednio zadbać o wygląd i komfort psa. Psi fryzjer należycie ją umyje i skróci, tak, by pupil wyglądał schludnie, a przy okazji było mu ciepło w trakcie spacerów na mrozie.

Jak skracać sierść psa w zimie

Sierść psa w zimowych miesiącach powinna mieć odpowiednią długość. Nie za krótka, by nie było mu za zimno i nie za długa, by nie tworzyły się kołtuny i łatwiej było ją rozczesać. Zaleca się by sierść psa nie była krótsza niż 2 cm i nie dłuższa niż 4 cm. Sierść między opuszkami należy przycinać krócej, by nie tworzyły się filce i łatwiej było osuszyć łapki po spacerze. Nie będzie się do nich przyklejał śnieg i sól. Profesjonalny psi fryzjer bez problemu dobierze odpowiednią fryzurkę do zwierzaka przy zachowaniu wspomnianych zasad. Jeśli twój pies ma obcinaną sierść stosunkowo często (np co 2 miesiące), powinieneś wziąć pod uwagę, że skracając jego sierść jesienią, ponowną wizytę u groomera będziesz musiał zaplanować w środku zimy. Psom obcinanym rzadziej, wystarczy strzyżenie późną jesienią i kolejne wczesną wiosną.

Regularna i właściwa pielęgnacja psiego futra sprawi, że nie tylko zadbasz o jego komfort termiczny w zimowych miesiącach, ale także łatwiej będzie przywrócić lśniący wygląd sierści na wiosnę. Pamiętaj o codziennym czesaniu pupila, usuwaniu kołtunów i kąpieli które zmyją z futra zanieczyszczenia i sól oraz nawilżą je i odżywiają. Domowa pielęgnacja połączona z wizytami u groomera sprawi, że twój podopieczny będzie miał zadbaną sierść przez cały rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj