Coraz więcej organizacji i indywidualnych miłośników zwierząt dostrzega potrzebę zmiany w podejściu do adopcji zwierząt. W dobie rozwoju technologicznego i cyfryzacji jesteśmy świadkami „małej rewolucji” adopcyjnej.
Technologie wspierające adopcje zwierząt
Aplikacje do adopcji zwierząt
Umożliwiają one „perfect match” opiekuna i zwierzaka. Wystarczy pobrać aplikacje Petfinder czy Adopt-a-Pet.com na telefon. Potencjalny opiekun przegląda w aplikacji szukające domu zwierzęta z pobliskich schroniskach i organizacji pro-adopcyjnych. Taka aplikacja może usprawnić cały proces adopcyjny i powiązać opiekuna, który spełnia warunki, z konkretnym zwierzakiem.
Portale społecznościowe
Facebook czy Instagram, również wychodzą nam z pomocą wyświetlając ogłoszenia ze schronisk. Przeglądając FB czy Ig, trochę „przy okazji” otrzymujemy sygnał, że w okolicy jest zwierzak do adopcji. Bardzo wiele schronisk i organizacji pro-adopcyjnych, wkłada dziś sporo energii w angażowanie społeczności skupionej w okół portali społecznościowych. Stawiając na swoją obecność w social mediach, tworzą profile podopiecznych i prezentują ich zdjęcia, filmy oraz opisy charakterów. W ten oto sposób schroniska docierają do szerokiego grona odbiorców – potencjalnych opiekunów. Każde udostępnienie, polubienie czy pozytywny komentarz o zwierzaku do adopcji zwiększa jego szanse na nowy dom.
Alternatywne metody adopcji
Adopcja na odległość
Powiesz – nie każdy ma odpowiednie warunki do wprowadzenia się czworonoga. Ale czy to naprawdę dyskwalifikuje z roli opiekuna? Nawet jeśli masz za małe mieszkanie, Twoja praca wymaga częstych wyjazdów służbowych, a Twoje godziny pracy są absolutnie niestandardowe, to i tak jesteś w stanie pomóc bo adopcja może się odbyć na odległość. Część schronisk dopuszcza i oferuję opcję sponsorowania konkretnego zwierzaka. Co miesiąc wpłacasz kwotę, która zapewnia byt i utrzymanie wybranemu przez Ciebie zwierzakowi. Schronisko przeznacza przelane przez Ciebie środki na zakup jedzenia, opiekę weterynaryjną czy środki ochronne. Taka forma organizacji adopcji zdecydowanie pozwala większej liczbie osób aktywnie włączyć się w pomoc potrzebującym zwierzętom. Twoje mieszkanie może być małe, ważne by serce było wielkie.
Programy opieki tymczasowej
Gdy nie czujesz się na siłach aby przyjąć pod swój dach zwierzaka na zawsze, możesz przystąpić do programu opieki tymczasowej. „Fosterowanie”, bo tak nazywa się ta forma adopcji, to krótkoterminowa opieka nad zwierzęciem, które oczekuje na stałego opiekuna. Stając się opiekunem tymczasowym zapobiegasz przepełnieniu w schroniskach jednocześnie dając zwierzętom szansę na życie w domowych warunkach i zdecydowanie lepsze warunki bytowe. Co więcej, przygotowujesz je do mieszkania z ludźmi więc socjalizujesz je. Wiele osób decyduje się na „fosterowanie” ze względu na ograniczenia czasowe lub życiowe. Czasem może to być nawet sprawdzian, podczas którego dowiadujemy się czy nadajemy się na stałego opiekuna.
Patronaty przedsiębiorstw
Współpraca z lokalnymi biznesami to kolejny sposób na promowanie adopcji zwierząt. Schronisko może nawiązać partnerstwo np. z lokalną firmą, która przekaże środki finansowe dla jednego lub kilku mieszkańców tego schroniska. Dodatkowo pracownicy danej firmy w ramach wolontariatu mogą dołączyć do aktywnej opieki nad zwierzakami choćby zabierając je na ustalone regularne spacery. Taka forma wspiera schroniska w ich codziennej pracy i odciąża pracowników schroniska z części ich zadań. A kto wie, może któryś z pracowników firmy patronackiej zapragnie po kilku takich spacerach stać się stałym opiekunem:)
Nowoczesne podejście w schroniskach
Schroniska bez krat
Tradycyjne schroniska często wyposażone są w małe klatki, które utrudniają zwierzętom swobodne poruszanie się. Nowoczesne schroniska rezygnują z takich rozwiązań, zastępując je przestronnymi pokojami, gdzie zwierzęta mają możliwość interakcji i spędzania czasu na zabawie.
Takie podejście zmniejsza stres związany z pobytem w schronisku i sprawia, że zwierzęta są bardziej zrelaksowane, co zwiększa szanse na adopcję.
Podsumowanie
Mała rewolucja w adopcji zwierząt jest procesem, który dzieje się tu i teraz. Wzrost popularności technologii, nowoczesnych schronisk, alternatywnych metod adopcji oraz współpracy z lokalnymi firmami przyczynia się do zwiększenia liczby udanych adopcji. Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome potrzeb zwierząt. Zmiana mentalności społeczeństwa w kwestii opieki nad zwierzętami jest kluczowa. Tylko dzięki niej zwierzęta mają szansę na poprawę swojego życia i odpowiedzialną adopcję.