Uwielbiamy miłą w dotyku sierść naszych czworonogów, ale niekoniecznie wtedy, gdy znajduje się ona na kanapie, podłodze czy innych elementach domowego wyposażenia. Gubienie sierści przez psy i koty to zjawisko w pełni naturalne, dlatego nie można mu przeciwdziałać, ale przestrzegając pewnych zasad, jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć ilość śladów pozostawianych w pomieszczeniach przez ukochane pupile.

Akcesoria przydatne podczas sprzątania

1. Odpowiedni odkurzacz – usunie sierść z podłogi i dywanów

Utrzymanie czystości w domu, w którym mieszka pies albo kot, wymaga regularnego sprzątania. Odpowiednie urządzenia i akcesoria sprawiają jednak, że czas i energia, jakie trzeba włożyć w prace porządkowe, nie przewyższają znacznie wysiłków związanych ze sprzątaniem mieszkań, w których nie ma żadnego czworonoga. Ogromnym ułatwieniem jest właściwy odkurzacz, gdyż wbrew pozorom nie każdy dobrze radzi sobie ze wchłanianiem sierści. Lepiej nie decydować się na zakup oczyszczacza wodnego, bo mokre kłaczki jeszcze trudniej usunąć. Istotną rolę odgrywa także rodzaj końcówki, ponieważ do tych najzwyklejszych sierść łatwo się przykleja, co utrudnia jej wciąganie. W sprzedaży dostępne są końcówki do odkurzaczy zaprojektowane specjalnie z myślą o oczyszczaniu dywanów i innych powierzchni ze zwierzęcej sierści.

2. Szczotka ryżowa lub gumowa – pomoc w usunięciu nadmiaru sierści

Włoski mogą przyczepiać się także do miotły, dlatego zamiast tych zwykłych lepiej wykorzystać szczotkę ryżową lub gumową. Pierwsza po zmoczeniu ułatwi czyszczenie dywanów i wykładzin, natomiast druga przyda się do zamiatania płaskich powierzchni, np. paneli podłogowych.

3. Rolka z papierem samoprzylepnym

Wśród akcesoriów przydatnych właścicielom zwierzaków znajdują się również rolki z papierem samoprzylepnym. Są one przeznaczone do oczyszczania głównie ubrań i tapicerki, lecz można wykorzystywać je do innych problematycznych powierzchni. W przypadku intensywnego użytkowania rolki najlepiej zaopatrzyć się od razu w większą ilość zapasowego papieru przylepnego.

Usuwanie sierści z powietrza dzięki oczyszczaczowi powietrza

Sierść jest dość lekka, dlatego może unosić się w powietrzu zarówno przed osadzeniem na jakiejś powierzchni, jak i wtedy, gdy nieświadomie wzbijemy ją w górę, np. wytrzepując narzuty lub ścieląc łóżko. Dobra informacja jest taka, że zwierzęce włoski da się usunąć bezpośrednio z powietrza, w czym pomoże dobry oczyszczacz. Sierść często zatrzymywana jest już przez filtr wstępny, ale najlepiej wybrać urządzenie wyposażone także w filtr HEPA i węglowy, dzięki którym sprzęt będzie eliminował również inne zanieczyszczenia, które szkodzą zdrowiu zarówno naszemu, jak i naszych czworonogów. 

Ze smogiem i sierścią poradzą sobie nie tylko drogie urządzenia, lecz także oczyszczacze dostępne w atrakcyjnych cenach, np. oczyszczacze powietrza marki Klarta. Oczyszczacze powietrza dzięki wymuszonemu ruchowi powietrza, absorbują znaczną część sierści, która unosi się w powietrzu.

Filtry w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 2 – filtr węglowy i filtr HEPA usuwający 95% najdrobniejszych zanieczyszczeń

Jak używać oczyszczacza powietrza, aby usunąć sierść zwierzęcą?

Odpowiedni oczyszczacz powietrza powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia. Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2 dedykowany jest do pokoju o powierzchni 38 m², więc będzie idealnie sprawdzał się w sypialni, pokoju dzieci czy niewielkim salonie. Pomocny będzie w wyłapywaniu sierści, naskórka czy włosów podczas ścielenia łóżka. Wydajniejszy model Klarta Stor przeznaczony jest do większych pomieszczeń, bo aż 80 m², dlatego w sprawdzi się w dużych pokojach jak np. salon, ale też będzie skuteczny w mniejszych pomieszczeniach.

W kwestii użytkowania oczyszczacza powietrza, najwygodniej jest przełączyć urządzenie w tryb automatyczny. Tryb ten działa przy pomocy informacji z czujników laserowych, które zbierają informacje z otoczenia o aktualnej jakości powietrza – im jest gorszej jakości, oczyszczacz szybciej pracuje, aby zwalczyć zanieczyszczenia. Podobnie jest z sierścią, jeżeli oczyszczacz wykryje większe zanieczyszczenia jak np. sierść zwierzęcą czy kurz, to zwiększa prędkość pracy, aby więcej powietrza przepuścić przez filtry.

Regularne czesanie – mniej sierści w mieszkaniu

Ilość sierści gubionej w mieszkaniu przez nasze psy i koty możemy ograniczyć poprzez odpowiednią pielęgnację zwierzęcego futra. Podstawową rolę odgrywa tutaj regularne czesanie. Pozwala ono nie tylko usunąć sierść, która spadłaby później na podłogę czy kanapę, lecz także pozbyć się martwego naskórka i poprawić ukrwienie skóry. W rezultacie skóra pupila staje się zdrowsza, a sierść bardziej miękka i błyszcząca.

Akcesoria wykorzystywane podczas takich zabiegów muszą być dostosowane do typu sierści zwierzęcia. Sklepy zoologiczne zapewniają szeroki wybór szczotek, grzebieni, zgrzebeł oraz rękawic czeszących, dlatego wyszukanie odpowiedniego przedmiotu nie powinno stanowić problemu. 

Warto, aby czesanie było nie tylko efektywne, lecz także przyjemne dla naszego zwierzaka. Niektóre czworonogi od początku chętnie pozwalają się szczotkować, traktując tę czynność jako formę masażu, natomiast inne trzeba najpierw  do tego przyzwyczaić. Najlepiej sprawdzi się tutaj metoda małych kroków i nagradzanie pupila za współpracę. Jeśli sierść jest długa i trudna do rozczesywania, to powinniśmy zaopatrzyć się w spray ułatwiający szczotkowanie bez wyrywania włosków. U niektórych ras niezbędne jest także regularnie przycinanie sierści.

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2 Gold w sypialni

Kiedy sierści wypada zbyt dużo…

Jeżeli pies lub kot zaczyna nagle intensywnie tracić sierść i nie jest to związane z naturalnymi okresami linienia, to warto skontrolować stan jego zdrowia. Nadmierne wypadanie sierści może bowiem świadczyć o pewnych schorzeniach albo niedoborach żywieniowych, wynikających z nieprawidłowej diety, które mogą być groźne dla naszego czworonoga.

2 KOMENTARZE

  1. Dlatego miałam dylemat pół roku temu czy chcemy mieć kota i się męczyć z sierscia ktorej nie znosze…. No ale ok zgodziłam sie, kupiłam nawet specjalnie workowy zilan bo ma najwyzsza moc ssania i w sumie nie ma tragedii. Odkurzam 2 razy w tygodniu dywan, naroznik i kapę w salonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj