Sposób odżywiania naszych psów jest bardzo ważny dla ich zdrowia i życia. Wielu posiadaczy tych ogoniastych pupili sadzi zwykle, że psy jedzą głównie lub nawet wyłącznie mięso, jednak wcale tak nie jest, a ich dieta jest dużo bardziej urozmaicona i złożona. Jak jednak należy karmić psa, by wpływ karmy na jego zdrowie był wyłącznie pozytywny? Ile pokarmu można dawać i kiedy?


Odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie naszych zwierząt

Diety psów i kotów zmieniły się, w wyniku udomowienia. Zwierzaki te przeszły na dietę opracowaną przez człowieka, specjalnie dla ich specyficznych wymagań żywieniowych i zdrowia. Zmiany wprowadzone w diecie ludzi, poprzez rozwój rolnictwa dodatkowo sprzyjały tym zmianom. Obecnie coraz więcej właścicieli zwierząt domowych (np. w USA aż 63%) uważa swoich podopiecznych za normalnych członków rodziny. Antropomorfizm psów i kotów spowodował też, że właściciele zwierząt domowych preferują karmę dla nich zawierającą składniki, które znajdują się w ich własnej diecie i są tak samo przetwarzane spożywczo. Współczesne trendy w diecie człowieka, w rozwiniętych regionach świata obejmują przykładowo więcej świeżych owoców i warzyw oraz produkty pełnoziarniste. Doprowadziło to więc, do powstania naturalnego segmentu żywności również dla zwierząt domowych. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak takie żywienie może wpłynąć na ich zachowanie i zdrowie?

Czas karmienia u psów

Poleca się karmienie raz lub dwa razy dziennie, albo jedzenie do woli przez cały dzień, zwane też karmieniem swobodnym lub do woli. Psom problematycznym (np. chorym, alergicznym), sposób ich żywienia powinien zalecić lekarz weterynarii. Niektóre psy z przyczyn medycznych nie mogą bowiem jeść pewnych pokarmów, podobnie zresztą jak ludzie. Także karmienie do woli musi być dobrze przemyślane, ponieważ psy łasuchy (niektóre rasy mają do tego predyspozycję, np. labradory) zwykle jedzą zbyt wiele i tyją. Najbezpieczniejsze jest karmienie psa dwa razy na dobę, najlepiej z rana i późnym popołudniem. Pamiętajmy przy tym, że szczenięta i rozwijające się jeszcze psy młode należy karmić odpowiednio częściej.

Składniki karmy dla psów bardzo mocno wpływają na kondycje, zachowanie i zdrowie psów.

Psy wymagają ponad 50 kluczowych składników odżywczych, z których każdy musi być dokładnie zbalansowany w ich karmie, uwzględniając jeśli trzeba, dodatkowo również ich indywidualne potrzeby, nakazy i zakazy spożywcze.

  • Psy to mięsożercy, więc głównym składnikiem ich pokarmów jest mięso. Musi jednak mieć ono bardzo dobrą jakość, ponieważ nadpsute, niewiadomego pochodzenia, może wyrządzić nawet poważne problemy zdrowotne – np. zawiera larwy pasożytów, wywołuje procesy gnilne i infekcje, zatrucia pokarmowe, biegunki. Najlepsze jest chude mięso drobiowe, z królika, z dziczyzny, chuda konina, baranina itp. Bardzo zdrowe dla psów są też ryby, ale z tych samych względów nie wolno ich podawać surowych. Trzeba je najpierw wypatroszyć i dobrze sparzyć.
  • W psiej diecie nie może też braknąć zdrowych tłuszczy i węglowodanów, witamin, minerałów i wielu innych składników. Zdrowe dla psów tłuszcze to tran rybi i zimnotłocvzone oleje roślinne (np. olej lniany), zawierające kwasy tłuszczowe. Może to być np. DHA kwas dokozaheksaenowy, który czasami nawet celowo dodatkowo dodaje się do karmy dla szczeniąt i kotów. Wykazano, że DHA zwiększa ostrość umysłu, inteligencję i szybkość uczenia się u szczeniąt i kociąt. Szczenięta jedzące karmę zawierającą DHA, okazują się lepiej wyszkolone i nie ma problemów z ich behawiorem, są też ogólnie zdrowsze. Także przeciwutleniacze w karmie są uważane za świetne „pożywienie dla mózgu”, pożądane szczególnie dla starszych psów. Mogą wtedy uczyć się złożonych zadań z większym sukcesem, niż osobniki będące na diecie uboższej. Uszkodzenia oksydacyjne mogące powstawać na diecie ubogiej, przyczyniają się do starzenia się mózgu u psów (https://www.petmd.com/dog/centers/nutrition/slideshows/visible-signs-of-aging-dogs?lc=int_mb_1001). U starszych psów prowadzonych na diecie bogatej w przeciwutleniacze i zdrowe kwasy tłuszczowe, rzadziej występują zmiany behawioralne związane z wiekiem. Psy spożywające dietę wzbogaconą w przeciwutleniacze są również w stanie łatwiej rozpoznać członków rodziny i inne zwierzęta i są zwinniejsze.
  • Jeśli chodzi o węglowodany w diecie psów, to zdecydowanie powinniśmy podawać im pokarmy zawierające wyłącznie węglowodany złożone, jak np. ziarna zbóż i warzywa. To ważny czynnik spożywczy, ale nie może on stać się w karmie dominujący (jak to jest często w przypadku karm tanich kiepskiej jakości), ponieważ psy to nie roślinożercy. Proste węglowodany nic dobrego organizmom psów nie wnoszą fizjologicznie, za to bardzo ważne są produkty pełnoziarniste i warzywa, ponieważ prócz węglowodanów złożonych zawierają tez mnóstwo witamin i minerałów oraz włókno, garbniki i inne cenne substancje naturalne. Włókno jest bardzo ważne dla poprawnej perystaltyki psich jelit, oczyszcza też złogi jelitowe i toksyny z organizmu i likwiduje zaparcia. Inne wymienione substancje, w tym szczególnie minerały i witaminy są niezbędne do przebiegu w zasadzie niemal wszystkich procesów fizjologicznych w organizmie psa.
  • Nabiał dla psów jest wskazany, ale nie ma to być surowe lub pasteryzowane mleko, lecz chudy twaróg naturalny i jogurt i to niezbyt dużo. Uwaga jednak, bo u niektórych psów mleko produkty mleczne mogą również wywoływać alergie pokarmowe, które mogą powodować swędzenie i inne nieprzyjemne objawy. Jaja można psom dodawać do karmy, lecz mają to być raczej same żółtka bez białka i na dodatek jaja muszą być sprawdzone i wolne od wszelkich infekcji typu Salmonella, E.coli i inne podobne.

Czy psy mogą jeść resztki żywności dla ludzi?

Prawda jest taka, ze miłość właścicieli psów często ich pupili niestety boli i to w dosłownym tego słowa znaczeniu! Psy z reguły uwielbiają jeść i proszą nas przy stole o smakołyki, a my mamy miękkie serce i często nie potrafimy im odmówić. To jednak bardzo źle. Takie jedzenie często zawiera składniki, które mogą psu zaszkodzić, lub nawet go otruć i to śmiertelnie! Najczęściej jednak karmienia psa tzw. „stołowym jedzeniem” to miłość, która zabij go powoli. Jedzenie ludzkie dzielone z psem, nie jest często technicznie uznawane za bezpośrednio szkodliwe dla jego zdrowia, jednak powoli powoduje niepożądane skutki uboczne – fizycznie, behawioralnie i społecznie. Przykładowo nadmiar tłuszczów powoduje tycie i nadwagę u psa, otłuszczenie jego narządów wewnętrznych, czy marskość wątroby, jej niewydolność i z czasem przedwczesną śmierć. Zbyt duża ilość przypraw i cebuli może powodować wymioty lub biegunkę. Z kolei zbyt duża jednorazowo ilość pokarmu (szczególnie mocno pęczniejącej w żołądku suchej karmy) może z kolei wywołać nawet śmiertelny skręt żołądka. Szkodliwe są też produkty spożywcze zawierające substancje dla psów trujące oraz konserwanty i inne E-dodatki. Na przykład objawy zjedzonej zbyt dużej ilości soli obejmują wymioty, biegunkę, depresję, drżenie, wysoką temperaturę i drgawki. Zbyt duża ilość cukru może z kolei zrobić to samo z psami, co z ludźmi, czyli nadwagę i problemy z zębami, a nawet cukrzycę. Nie wolno też podawać psom kości z kurczaka (mogą przebić jelita, wywołują zatwardzenia), czy wygotowanych, twardych, ostrych itp. Może to nawet spowodować śmierć. Nie dajemy więc psom najlepiej żadnych kości z naszego stołu.

Niezrównoważona i zła dieta – skutki.

Kwestie zdrowotne, które mogą wynikać z nieprawidłowego odżywiania Twojego zwierzaka, mogą prowadzić do wielu różnych problemów, z którymi normalnie byś się nie spotkał. Na przykład pies cierpiący na zaburzenia układu moczowego wywołane przez dietę, może być wyjątkowo rozdrażniony i zestresowany z powodu ciągłego bólu i dyskomfortu spowodowanego tym stanem. Ciało jest bardzo złożonym, organicznym miejscem, w którym zachodzą niezliczone reakcje biochemiczne i różne rzeczy mogą się zdarzać. Jak już wspomniałam, w rzeczywistości, psy wymagają ponad 50 kluczowych składników odżywczych, z których każdy musi być dokładnie zbalansowany w ich karmie, uwzględniając jeśli trzeba, dodatkowo również ich indywidualne potrzeby, nakazy i zakazy spożywcze.

Pokarmy niebezpieczne i toksyczne dla psów

To słodycze, guma, pasta do zębów, wypieki, pokarmy dietetyczne zawierające ksylitol i sam ksylitol, awokado, owoc persymona, winogrona i rodzynki, orzechy makadamia, każdy alkohol, cebula i czosnek, kawa, herbata, kakao, czekolada i wyroby czekoladowe, cola i napoje energetyczne, sól (jony sodu), ciasto drożdżowe, surowe i zielone ziemniaki. Brzoskwinie i śliwki zawierają duże pestki, które mogą zaczopować psie jelita i konieczna będzie operacja. Psy absolutnie nie mogą też dostawać ludzkich leków (np. na przeziębienie i przeciwbólowych). W ogóle nie podawajmy psom sami żadnych leków, jeśli nie zlecił tego weterynarz. Choć pewne leki są używane u ludzi i zwierząt, jednak większość jest szkodliwa dla psów, a nawet śmiertelna.

Więcej na temat czego pies nie powinien jeść możesz przeczytać w artykułach:

Jeśli nadal nie wiesz, jak karmić swojego psa – skonsultuj się ze swoim weterynarzem

Najlepszym sposobem, aby zwierzę było zarówno szczęśliwe, jak i zdrowe, jest udanie się do weterynarza na regularne badania i rutynowe omówienie na koniec potrzeb dietetycznych dostosowanych indywidualnie do Twojego psa. Pamiętaj też, że jakakolwiek nagła zmiana nastroju zwierzęcia może wskazywać na podstawowe problemy żywieniowe, behawioralne lub zdrowotne, którymi należy się zająć (najlepiej konsultując się z weterynarzem).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj