Stało się! Podjęliśmy decyzję, że chcemy, aby w naszym domu pojawił się kot lub pies. Poszczególne rasy nie różnią się od siebie tylko wyglądem, a bardzo często charakterem. Skąd wiedzieć, która rasa będzie dla nas najlepsza? Czym kierować się przy wyborze, aby mieć pewność, że nowy członek rodziny pokocha nasz dom i zwyczajnie się z nami polubi?


Liczy się wnętrze

Wiadomo, że liczy się wnętrze. W końcu to charakter decyduje o tym czy będzie wam się wspólnie dobrze żyło. Jednak wygląd też ma znaczenie, a dokładnie – wielkość zwierzęcia.

Koty – różne rasy, różne charaktery

Stare rasy kotów (np. koty syjamskie, perskie, tureckie vany czy abisyńskie) wskutek hodowli zmieniły się w pewnym stopniu. Pyszczek współczesnego kota syjamskiego różni się co nieco od rysów jego przodka, ale dalej jest to kot długowieczny – często dożywa 20 lat.

Cechy charakteru mogą wystawiać cierpliwość właściciela na ciężką próbę, ponieważ to kot nie tylko inteligentny i ambitny, ale także uparty i mocno wokalizujący, więc jeśli uwielbiamy ciszę i spokój, warto pomyśleć o innej rasie.

Do spokojniejszych towarzyszy mogą zaliczać się koty brytyjskie oraz persy. Jednak jeśli mamy ochotę i jesteśmy gotowi na energicznego towarzysza, to można rozważyć koty angorskie, balijskie i hawańskie.


Psy – różne rasy, różne charaktery

Jeśli zdecydujemy się na rasowego psa możemy w dużym stopniu przewidzieć jego charakter. Z kolei kundelek to zagadka i może nas zaskoczyć. Zwykło się uważać, że dzięki mieszance genów psy nierasowe są zdrowsze. Oczywiście może się też zdarzyć, że geny wymieszają się niezbyt szczęśliwie i wówczas nie trafi się nam w pełni silny i zdrowy egzemplarz. Jeśli decydujemy się na psa rasowego, nie kierujmy się jedynie jego urodą. Poznajmy jego potrzeby i charakter i zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie im sprostać. Pies powinien żyć zgodnie ze swoją naturą.

Psy o zrównoważonym charakterze to mops, spaniel cavalier. Będą one idealne dla osób, które cenią sobie spokój. Nie wymagają długich spacerów i chętnie spędzają czas w domu ze swoim właścicielem. Rodzinom z dziećmi często poleca się łagodne labradory retrievery, pudle i owczarki szetlandzkie.

Jeśli uwielbiasz długie spacery, to daj szansę dobermanom bądź owczarkom niemieckim. Wszelkie rasy długonogich psów myśliwskich (wyżły, setery, charty) wymagają dużo ruchu w terenie; podobnie jak duże psy zaprzęgowe (syberian husky, malamut, samojed, akita). Ruch jest niezbędny dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Nie dajmy się zwieść małym i uroczym psiakom. Yorkshire teriery, które zawsze wyglądają uroczo, to ambitne i nieustraszone psy, odważne i mające własne zdanie.

Wybór … to dopiero początek!

Pamiętajmy, że decydując się na kota lub psa z hodowli – musimy dobrze się jej przyjrzeć. Pierwsze tygodnie i miesiące znacząco wpływają na charakter i zdrowie zwierzęcia. Warto więc być czujnym i sprawdzić daną hodowlę by mieć pewność, że kot czy pies pochodzi od prawdziwych miłośników zwierząt, a nie jest tylko towarem.

Kiedy już wybraliśmy naszego towarzysza, należy postarać się, aby w naszym domu czuł się dobrze i bezpiecznie. Jak karmić, bawić się i kiedy iść z nim do weterynarza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książkach Barbary Sieradzan: „Pies w domu. Instrukcja obsługi” oraz „Kot w domu. Instrukcja obsługi” wydanych przez Wydawnictwo RM (www.rm.com.pl). Premiera już 9 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj