Wylinką nazywany zrzuconą przez węża wierzchnią warstwę skóry podczas procesu linienia. Węże to zwierzęta nie bardzo popularne w hodowlach domowych. Niektórzy ludzie wręcz otrząsają się na myśl o styczności z tym gadem. Są też tacy, których węże fascynują ale nie chcą lub nie mają możliwości sami zająć się hodowlą. Jeżeli interesujesz się wężami lub chciałbyś kupić sobie węża bądź jesteś początkującym hodowcą, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Opowiemy Ci jak odbywa się linienie u węży.
Linieniem nazywa się proces, kiedy wąż zrzuca wierzchnią warstwę skóry (wylinkę). Następuje on podczas wzrostu węża, gdy skóra staje się za mała, ponieważ nie rośnie wraz z wzrostem ciała. Poza tym, wymiana skóry służy także do odświeżenia jej powierzchni, która w trakcie życia robi się zbyt szorstka aby wąż mógł wygodnie się poruszać oraz do pozbycia się żyjących między łuskami pasożytów. Linienie służy również do utrzymania przejrzystości warstwy ochronnej oczu. Proces ten odbywa się z różną częstotliwością z zależności od wieku węża, jakości i ilości zjadanego pokarmu i przebiega zazwyczaj w czterech etapach w czasie około 10 dni. Młode węże linieją mniej więcej raz w miesiącu, dorosłe od 1 do 4 razy do roku.
Pierwszy etap: Wąż staje się mniej aktywny, szuka zacienionych i wilgotnych miejsc, niektóre gatunki odmawiają jedzenia. Dobrze jest wtedy wstawić do terrarium pojemnik z wilgotnym podłożem.
Drugi etap: Ciało węża wytwarza mleczną wydzielinę mającą za zadanie oddzielenie warstwy starego naskórka od nowo powstałego. Jego cało wyraźnie ciemnieje a oczy stają się mętne. Z powodu ograniczonego widzenia wąż staje się prawie zupełnie nie aktywy i prawie cały czas przebywa w wilgotnej kryjówce. Ponieważ w tym okresie węże są zupełnie zdezorientowane często bywają agresywne.
Trzeci etap: Kolor skóry nadal jest mało wyrazisty ale wydzielina zostaje wchłonięta. Gad ciągle jest mało aktywny ale czasem opuszcza swoje wilgotne schronienie żeby podsuszyć naskórek.
Czwarty etap: Wąż opuszcza swoją kryjówkę, zaczyna być bardzo aktywny, porusza się po terrarium ocierając się o różne przedmioty stanowiące jego wystrój. Poczynając od głowy wąż wypełza z starej warstwy naskórka – wylinki. Po zakończeniu linienia węże mają bardzo dobry apetyt. Po prawidłowo przebiegającym linieniu i zrzuceniu wylinki wąż ma od razu w pełni wykształconą nową skórę i nie wymaga specjalnego odczekiwania na jej stwardnienie. Cały okres wymianu skóry jest dla węży bardzo stresujący dlatego ważne jest zapewnienie mu maksymalnego spokoju.
Super! Nie mam węża i chyba mieć nie będę, ale troska o te zwierzęta jest wzruszająca.Pozdrowienia dla węży i ich opiekunów (właśnie w takiej kolejności).Mam w domu koty dachowce, wszystkie po przejściach, z demobilu. Czuję pokrewienstwo dusz z Wami, bo chwilami troska o podopiecznych przewyższa tę o dzieci i wnuki. Będę do was zaglądać.
Więcej o tym czym jest wylinka i jak wąż ją przechodzi znaleźć można na https://waz-zbozowy.pl
Hej mam 12 lat i mój wąż ma około 6 5 miesięcy i ma takie podmglone oczy i cały czasz wchodzi do kryjówki i z niej nie wychodzi czy to dobry znak czy zły proszę o odp szybko bo się boje o niego
Wąż zbożowy liniał u mnie już trzy razy ale teraz mam problem bo u mnie jak przestanie być jasny to następnego dnia linieje, a teraz przestał być jasny i czekam już 3 dni a on nie chce linieć. mam coś zrobić czy poprostu trwa to dłużej?
Dlaczego mój wąż zbożowy otwiera buzię przed wylinkom ale mecznych oczu nie ma
Dlaczego mój wąż zbożowy otwiera buzię przed wylinkom ale mecznych oczu nie ma
szkoda ze nie ma zdjęć pogladowych jak przebiega caly proces
Mam pytanie mój pyton królewski jest przed wylinką i na oku pojawiło mu się lekkie wgniecenie czy to normalne?
Zdąża się tak. Z wylinka powinno przejść.
Nw
Witam mój pyton królewski zrzucił pierwsza wylinke ale niestety na oczach i połowie głowy została mu stara skóra. Jest mało aktywny. Terarrium ma odpowiednią wilgotność i temperature. Jak mogę mu pomóc.
Wymocz go w wodzie (dluzsza kapiel) i powinno zejsc.
Jakiego węża wylinka jest na zdjęciu Twojego artykułu?
Mam pytanie , mój wąż tydzień temu zrobił się bardzo jasny. Myślałam że zaczął liniec ale kiedy na drugi dzień zmieniałam mu wodę zauważyłam że jego kolory wróciły. Nie ma już zaklejonych oczu i nie ma śladu po zrzucaniu skóry. Co mam o tym myśleć ? Ktoś pomoże ?
Węże potrafią zadbać o delikatne zmiany ubarwienia w zależności od oświetlenia. Jeżeli jednak masz jakieś obawy najlepiej zasięgnąć porady weterynarza specjalizującego się w gadach.
mam pytanie gdy wąż już ma zaślepione oczy i przygotowuje się do zrzucenia skóry to lepiej go nie wyjmować i nie dotykać ?
Lepiej na okres linienia zapewnić mu jak najmniej stresu, staraj się nie dotykać oraz nie wyjmować go bez konieczności. Ogranicz się do pilnowania warunków w jego terrarium, wymiany wody na świeżą i doglądania go w najmniej inwazyjny sposób. Pozdrawiam.
A ja mam pytanie – ile czasu wąż może z tej skóry wychodzić? tzn chodzi mi już o ostatni etap. naszej wcześniej szło to bardzo sprawnie A teraz już drugi dzień trze głowa o korę, korzeń itd i mimo zraszania wodą ciągle z niej nie wyszła, nawet nie zaczęła . zaczynam się nieco martwić
z tego co rozmawiałam na forum z pewnym chłopakiem to powiedział że musi zejść z oczek jej ta błonka i 1-2 dni zrzucania . U mnie szybko poszło od razu w chwile ściągnęła z siebie cała na raz
5 lat
Bardzo przydatne informacje. Właśnie spotkałem w lesie zaskrońca ok 1.5 m, który miał oczy całkowicie zasłonięte niebieską błoną :). Ppmyślałem, że ma zaćmę i trzeba go dokarmić i leczyć. Ale postanowiłem na szczęście najpierw coś poczytać. Więc przestsłem się martwić.
Mója zbożówka robiła ostatnio to samo co ten człowiek napisał
Mój waz czerwony zrobił się bardzo blady od wczoraj co jest grane ma więcej jak metr
mój wczoraj zrzucił i dalej nic nie je a dzisiaj białą kupę zrobił nie wiem co się dzieje mam gada od tygodnia i jeszcze nic nie jadł
Tydzień czasu to jeszcze nic strasznego, jeżeli masz go od tygodnia znaczy że zwierzak może być jeszcze zestresowany nowym środowiskiem. Zweryfikuj warunki w jakich przechowujesz węża i pokarm jaki mu podajesz? Jeżeli wcześniej był przyzwyczajony do jednego rodzaju pokarmu może nie chcieć jeść nic innego.
Bardzo przydatny artykuł i wszystko się zgadza w 100% mój już po wylince, nakarmiony, napił się i poszedł spać 🙂