Wylinką nazywany zrzuconą przez węża wierzchnią warstwę skóry podczas procesu linienia. Węże to zwierzęta nie bardzo popularne w hodowlach domowych. Niektórzy ludzie wręcz otrząsają się na myśl o styczności z tym gadem. Są też tacy, których węże fascynują ale nie chcą lub nie mają możliwości sami zająć się hodowlą. Jeżeli interesujesz się wężami lub chciałbyś kupić sobie węża bądź jesteś początkującym hodowcą, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Opowiemy Ci jak odbywa się linienie u węży.Linieniem nazywa się proces, kiedy wąż zrzuca wierzchnią warstwę skóry (wylinkę). Następuje on podczas wzrostu węża, gdy skóra staje się za mała, ponieważ nie rośnie wraz z wzrostem ciała. Poza tym, wymiana skóry służy także do odświeżenia jej powierzchni, która w trakcie życia robi się zbyt szorstka aby wąż mógł wygodnie się poruszać oraz do pozbycia się żyjących między łuskami pasożytów. Linienie służy również do utrzymania przejrzystości warstwy ochronnej oczu. Proces ten odbywa się z różną częstotliwością z zależności od wieku węża, jakości i ilości zjadanego pokarmu i przebiega zazwyczaj w czterech etapach w czasie około 10 dni. Młode węże linieją mniej więcej raz w miesiącu, dorosłe od 1 do 4 razy do roku.

Pierwszy etap: Wąż staje się mniej aktywny, szuka zacienionych i wilgotnych miejsc, niektóre gatunki odmawiają jedzenia. Dobrze jest wtedy wstawić do terrarium pojemnik z wilgotnym podłożem.

Drugi etap: Ciało węża wytwarza mleczną wydzielinę mającą za zadanie oddzielenie warstwy starego naskórka od nowo powstałego. Jego cało wyraźnie ciemnieje a oczy stają się mętne. Z powodu ograniczonego widzenia wąż staje się prawie zupełnie nie aktywy i prawie cały czas przebywa w wilgotnej kryjówce. Ponieważ w tym okresie węże są zupełnie zdezorientowane często bywają agresywne.

Trzeci etap: Kolor skóry nadal jest mało wyrazisty ale wydzielina zostaje wchłonięta. Gad ciągle jest mało aktywny ale czasem opuszcza swoje wilgotne schronienie żeby podsuszyć naskórek.

Czwarty etap: Wąż opuszcza swoją kryjówkę, zaczyna być bardzo aktywny, porusza się po terrarium ocierając się o różne przedmioty stanowiące jego wystrój. Poczynając od głowy wąż wypełza z starej warstwy naskórka – wylinki. Po zakończeniu linienia węże mają bardzo dobry apetyt. Po prawidłowo przebiegającym linieniu i zrzuceniu wylinki wąż ma od razu w pełni wykształconą nową skórę i nie wymaga specjalnego odczekiwania na jej stwardnienie. Cały okres wymianu skóry jest dla węży bardzo stresujący dlatego ważne jest zapewnienie mu maksymalnego spokoju.

5 KOMENTARZE

  1. mój wczoraj zrzucił i dalej nic nie je a dzisiaj białą kupę zrobił nie wiem co się dzieje mam gada od tygodnia i jeszcze nic nie jadł

    • Tydzień czasu to jeszcze nic strasznego, jeżeli masz go od tygodnia znaczy że zwierzak może być jeszcze zestresowany nowym środowiskiem. Zweryfikuj warunki w jakich przechowujesz węża i pokarm jaki mu podajesz? Jeżeli wcześniej był przyzwyczajony do jednego rodzaju pokarmu może nie chcieć jeść nic innego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here