Opieka nad szczeniakiem to spora odpowiedzialność. Należy poświęcić dużo czasu i cierpliwości, by nauczyć go odpowiednich nawyków oraz zadbać o jego prawidłowy rozwój. Jak sprawić, by psi organizm rozwijał się optymalnie, a maluch szybko się uczył za sprawą odpowiedniej diety i wspólnej pracy?


Jak rozwija się szczeniak?

Przez pierwszy miesiąc życia szczenięta przebywają przede wszystkim w towarzystwie psiej mamy i rodzeństwa, co jest bardzo ważne dla ich rozwoju. Po upływie tego czasu wiele zmienia się w ich życiu i nadchodzi czas na intensywne kontakty z człowiekiem w celu socjalizacji. Głaskanie i zabawa są w tym okresie niezwykle ważne. Po 8 tygodniach szczeniak jest samodzielny i nadchodzi optymalny czas na przeniesienie go do nowego domu. Jest to bardzo ważny okres przygotowujący malucha do dorosłości. Odpowiednia dieta i postępowanie opiekunów wpłyną na prawidłowy rozwój Pupila.

Optymalna dieta psiego malucha

W jaki sposób należy karmić szczenięta? Oto kilka cennych wskazówek. Bardzo ważne jest karmienie w stałych porach kilka razy dziennie karmą wysokiej jakości. Dzięki temu reguluje się praca układu pokarmowego. Ma to również spore znaczenie w kontekście nauki załatwiania się na zewnątrz i sygnalizowania potrzeb w tym zakresie przez psa. Pupil powinien być karmiony zawsze w tym samym miejscu, z tej samej miski.

Około 4. tygodnia życia psy zaczynają interesować się pożywieniem innym niż mleko i należy zaspokoić tę potrzebę, stosując wysokiej jakości karmę, a także ważne dla młodego organizmu dodatki. Karmienie w okresie szczenięcym wpłynie na rozwój organizmu i kondycję psa przez jego całe dorosłe życie.

Często popełnianym błędem jest przekarmianie szczeniąt, które niekorzystnie wpływa na ich układ pokarmowy i późniejsze zwyczaje. Może również doprowadzić do otyłości i związanych z nią chorób. Ponadto nie wolno podawać maluchowi posiłków później niż na godzinę przed aktywnością fizyczną i wcześniej niż godzinę po jej zakończeniu. Sporym niebezpieczeństwem jest bowiem skręt żołądka, który w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do śmierci.

VEBIOT Junior-Light Dog – składniki, które potrzebuje psie dziecko

Aby zapewnić psim maluchom optymalny rozwój, naukowcy opracowali preparat VEBIOT Junior-Light Dog, przeznaczony przede wszystkim dla psów do 12 miesiąca życia. Znajdziemy w nim między innymi colostrum – składnik naturalnego matczynego pokarmu zawierający immunoglobuliny, który wspiera pracę układu odpornościowego i stymuluje rozbudowę masy mięśniowej. Kwasy DHA oraz EPA wspomagają rozwój sprawności psychomotorycznej, funkcji kognitywnych i zdolności do zapamiętywania. Składniki te są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. VEBIOT Junior-Light Dog zawiera również witaminę D odpowiedzialną między innymi za funkcjonowanie i rozwój układu ruchu. Jej podawanie jest ważne, ponieważ organizm szczeniaka syntezuje ją jedynie w ograniczonym zakresie. Z kolei L-metionina ma znaczenie dla pracy układu mięśniowego i optymalizuje wykorzystanie energii z pożywienia. Preparat marki VEBIOT zawiera składniki, które są dopuszczone w żywieniu człowieka.

Codzienna praca z psim maluchem

Rozwój szczeniaka w ogromnym zakresie zależy również od postawy opiekunów. Oprócz nauki czystości należy zadbać także o jego potrzeby ruchowe i rozrywkę. Bardzo pożądana będzie nauka sztuczek i komend, które zmuszają psa do wysiłku mentalnego, stanowią rozrywkę i rozwijają umysł. Bardzo ważne są także długie spacery, które pomagają maluchowi lepiej poznawać otaczający go świat. Pierwszy rok życia ma kluczowe znaczenie w kontekście późniejszego zdrowia i szczęścia naszego podopiecznego!

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj