Wiele osób zafascynowanych podwodnym światem pragnie założyć akwarium. Na początku tej przygody często popełniane są błędy które w konsekwencji prowadzą do chorób lub nawet śmierci ryb. Poniższy artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na kilka istotnych rzeczy, które pozwolą cieszyć się pięknym zbiornikiem.


Lokalizacja akwarium

Zanim kupimy wymarzone rybki warto jest zaplanować gdzie będzie stało akwarium. Ważne jest aby akwarium nie było narażone na przeciągi i nagłe zmiany temperatur gdyż ryby tropikalne są bardzo wrażliwe na skoki temperatur. W ten sposób oszczędzamy również prąd, gdyż grzałka będzie się włączać dużo rzadziej jeśli nie będziemy wychładzać wody.
Przyjmuje się, że akwaria nie powinny stać w miejscach narażonych na bezpośrednie promienie słoneczne. Nadmiar światła może spowodować niekontrolowany rozrost glonów, a w okresie letnim może doprowadzić do przegrzania wody. Zbiornik należy ustawić na solidnej szafce, najlepiej w miejscu gdzie będzie można go spokojnie podziwiać.

Wielkość (litraż) akwarium

W momencie gdy już mamy upatrzone miejsce musimy zastanowić się czy zmieści się tam zbiornik o takich wymiarach jakie się nam marzą. Akwaria są klejone w wielu wymiarach i wielkość, a dokładnie litraż jest bardzo istotny dla początkujących akwarystów. Częstym błędem jest trzymanie zbyt wielu ryb w malutkim akwarium. Kilkanaście rybek w kilkudziesięcio litrowym zbiorniku wygląda bardzo ładnie, ale jest im tłoczno. Nie mają miejsca do pływania, a należy też pamiętać, że odchody i resztki pokarmy rozkładają się uwalniając do wody toksyny.

Należy pamiętać, że im więcej wody w stosunku do ryb tym bardziej toksyny są rozcieńczone. Przyjmuje się przelicznik, że w przypadku małych gatunków jeden centymetr ryby powinien przypadać na jeden litr wody. W przypadku większych gatunków jest to bardziej skomplikowane i najczęściej takie informacje są podawane w literaturze szczegółowo dla każdego gatunku.

Dla początkujących akwarystów wbrew pozorom polecane są akwaria duże, gdyż umożliwiają większą dowolność aranżacji a w dodatku duża ilość wody stanowi lepszy bufor dla toksyn. Innymi słowy mając podobną ilość ryb w akwarium 60L i 200L, w pierwszym wypadku szybko woda będzie nasycona toksynami, w drugim rozcieńczą się one w dużym stopniu. Duży litraż nie powinien jednak prowokować do lenistwa. Akwaria należy regularnie sprzątać i usuwać odchody, uszkodzone rośliny oraz resztki pokarmu.

W momencie gdy wiemy już jakie chcemy kupić akwarium oraz gdzie je postawimy, powinniśmy pomyśleć o zakupie kilku gadżetów takich jak filtr do akwarium, grzałka oświetlenie. Tematy asortymentu technicznego oraz proces właściwego zakładania akwarium zostaną poruszone w kolejnych artykułach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj