Posiadanie zwierzaka w domu to ogrom zalet. Zwierzęta dają wiele radości, a także miłości. Nie można jednak zapominać, że zwierzę to żywa istota, za którą jesteśmy odpowiedzialni. Musimy zapewnić im odpowiednie żywienie i opiekę, uwzględniając specyficzne potrzeby gatunku. Zwierzaki to też dodatkowe obowiązki. Dlatego przed zakupem czy adopcją zwierzęcia warto wpierw poznać jego wymagania i potrzeby. Jeśli zastanawiasz się nad małym królikiem, przeczytaj czy to zwierzak dla Ciebie.


Kilka słów o miniaturce

Króliki miniaturki należą do rzędu zajęczaków. Wywodzą się od udomowionego królika europejskiego. Jest bardzo dużo ras królików miniaturek, różnią się one masą ciała, ubarwieniem, długością sierści, a także uszami. Średnio mierzą ok 40 cm długości, a ich masa ciała, w zależności od rasy wacha się od 0,8 do 2,5 kg (mieszańce nawet do 3,5 kg). Niezależnie już od rasy otoczone należytą opieką i troską oraz właściwie pielęgnowane mogą towarzyszyć człowiekowi do 10 lat (średnio dożywają 7-8 lat). By mogły być z nami jak najdłużej, bardzo ważne są zabiegi profilaktyczne oraz odpowiedzialna opieka nad nimi.


Czy królik jest dla mnie?

Są uroczymi zwierzakami, budzące sympatię dzieci i dorosłych. Odpowiednio przyzwyczajone i oswojone z kontaktem ludzi, potrafią być bardzo towarzyskie i chętne na pieszczochy. Najbardziej aktywne bywają nad ranem i wieczorem. Są to inteligentne i przyjazne zwierzęta, szybko nawiązujące więź z właścicielem, dlatego też może być zwierzątkiem dla dziecka. Oczywiście nie można traktować go jak zabawki dla dziecka! Są delikatnymi stworzeniami, z którymi także należy się obchodzić ostrożnie. Nie każdy królik uwielbia głaskanie czy noszenie na rękach. Wiele zależy od charakteru i tego jak oswoiliśmy królika zaraz po przybyciu do domu. Zbyt natarczywe próby złapania lub wyciągania z klatki mogą skończyć się pogryzieniem lub podrapaniem przez niego. Zwykle nie przejawiają agresji, ale takie zachowanie może wystąpić, gdy królik się boi czy broni swojego terytorium. Króliki są energiczne i ruchliwe, dlatego potrzebują spędzić przynajmniej 3 godziny dziennie poza klatką, by móc się wybiegać.

Utrzymanie

utrzymanie królik
Photo by Tjflex2 on Foter.com / CC BY-ND

Minimalna wielkość klatki dla jednej miniaturki to 100 cm i więcej. Klatka ma zapewnić przestrzeń, swobodę ruchu i wygodę. Mniejsza klatka niż 100 cm to nie klatka dla królika! W klatce powinna znaleźć się także kuweta z pelletem (nie z trocinami!), poidełko na wodę, ceramiczne miseczki na jedzenie oraz paśnik. Ale króliki wcale nie muszą być utrzymywane w klatce. Można dla nich zrobić zagrodę, albo i nawet utrzymanie bez klatkowe. Należy pochować wszystkie kable i rośliny. Uważać też trzeba na meble czy tapety, bo również i one mogą przypaść do gustu króliczym zębom.


Koprofagia

Króliki są koprofagami, co oznacza, że mają dwuetapowy sposób trawienia pokarmu i wydalają dwa rodzaje kału. Pierwsze z nich to cekotrofy, inaczej zwane kałem nocnym, które są przez nie zjadane. Cekotrofy przypominają kształtem jeżynę i są one bogate aminokwasy, enzymy, lotne kwasy tłuszczowe, białka oraz zawierają mniej włókna niż tradycyjne bobki. Wydalane są one w nocy lub z rana. Dlatego nie właściciel może ich nigdy nie widzieć, bo królik je zjada prosto z odbytu. Czasem może się zdarzyć, że zostawi je w kuwecie. Jeżeli jest to sporadyczne nie trzeba się tym bardzo przejmować. Jeżeli jednak jest to częste należy przeanalizować dietę. Królik może ich nie zjadać gdy jego dieta nie jest dobrze zbilansowana, ma zbyt dużo kalorii, za dużo skrobi lub tłuszczu lub królik zareagował w ten sposób na nowowprowadzony pokarm. Innym powodem niezjadania cekotrofów jest również stres lub problemy zdrowotne. Drugi rodzaj kał, który wydala królik jest w postaci suchych bobków i nie jest on zjadany przez nich.

Żywienie

żywienie królika
Photo by Tjflex2 on Foter.com / CC BY-NC-ND

Króliczy układ pokarmowy przystosowany jest do pobierania dużej ilości pokarmu bogatego we włókno, a ubogiego w węglowodany i tłuszcze. Prawidłowe żywienie królika składa się z dobrego jakościowo siana (stały dostęp), ziół i roślin łąkowych (suszonych lub świeżych), gałązek, latem świeżych roślin zielonych i trawach oraz małego dodatku warzyw i owoców. Takie żywienie jest zbliżone do tego, jak odżywają się króliki dzikie. U większości królików taka dieta jest wystarczająca, jednak niektóre mogą potrzebować dodatkowych kalorii – wówczas można dodatkowo podawać dobrej jakości granulat, ale bez dodatku ziaren zbóż. Królik powinien mieć także stały dostęp do wody. Jeżeli sam pijesz wodę z kranu możesz podawać ją też królikowi. Jeśli woda jest twarda, należy przelewać ją przez filtr dzbankowy. Można także podawać wodę źródlaną. Nie należy jednak podawać królikom wód mineralnych. Wodę podaje się w ciężkich ceramicznych miseczkach lub w poidełkach. Należy ją wymieniać codziennie na świeżą. Sianko o dobrej jakości, czyli suszone na słońcu i o bogatym składzie roślinnym (świeże i niespleśniałe) jest pełnowartościowym pokarmem dla królika. Dostarcza niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany, tłuszcz, składniki mineralne oraz lotne kwasy tłuszczowe. Długie żucie siana, a przy tym tarcie zębów o zęby sprawia, że królik ściera zęby trzonowe, a tym samym może utrzymać ich prawidłową długość. W żywieniu królika należy unikać ziaren zbóż. Nie jest ziarnojadem, więc jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia dużych ilości skrobi. Nadmiar skrobi prowadzi do zachwiania równowagi bakteryjnej w jelitach oraz do otyłości. Unikamy także podawania chleba, paluszków, herbatników itp. Chleb jest trudno strawny oraz bezwartościowy pod względem odżywczym, a także może przyczynić się do otyłości u królika. Dodatkowo wchodzące w skład chleba drożdże mogą powodować wzdęcia i stany zapalne jelit.


Warzywa, które można podawać królikowi

królik i marchewka
Photo by Tambako the Jaguar on Foter.com / CC BY-ND

Nać kopru, topinambur, nać pietruszki, nać marchewki, pietruszka, marchew, burak, seler, koper włoski, ogórek, cukinia

Pamiętaj, że królikom nie można podawać roślin kapustnych, sałaty lodowej i masłowej – mogą powodować u niego wzdęcia i biegunki. Niedozwolone są cebula, czosnek, por, szczypior, ziemniaki (surowe i gotowane)

Owoce, które można podać królikowi

Agrest, arbuz, aronia, banan, brzoskwinia (bez pestki), czereśnia (bez pestek), gruszka, jabłko jagoda, jeżyna, malina, melon, morela (bez pestki), nektarynka (bez pestki), pomarańcza (bez skórki i pestek), porzeczki czarne i czerwone, poziomka, śliwka (bez pestek), truskawka, wiśnia (bez pestek), żurawina.

Owoce podajemy królikom max 2 razy w tygodniu w formie przekąski, po kilka sztuk (np. w przypadku borówek czy poziomek) lub po małym kawałku (jabłko, gruszka i inne duże owoce).

Profilaktyka

profilaktyka_krolik
Photo by Tjflex2 on Foter.com / CC BY-NC-ND

By uchronić królika przed chorobami zakaźnymi (myksomatoza oraz pomór królików) należy pamiętać o regularnych szczepieniach. Zarówno myksomatoza jak i pomór królików są bardzo groźnymi i śmiertelnymi chorobami. Myksomatoza przenoszona jest głownie przez komary, zabezpieczyć przed nią należy nawet te króliczki, które nie wychodzą na zewnątrz. Pierwsze szczepienie można już wykonać u króliczka, który skończył 6 tygodni (pierwsze szczepienie powtarza się za 4 tygodnie). Szczepienie powtarzane jest cyklicznie co 6 lub 12 miesięcy ( w zależności od producenta szczepionki). Jeśli nasz królik będzie wypuszczany do swojej zagrody na trawce (oczywiście pod kontrolą i nie na mokrą trawę) warto także zapewnić mu ochronę przed kleszczami. Do innych czynności profilaktycznych należy także badanie kału pod kątem pasożytów. Należy także pamiętać o regularnym skracaniu pazurów oraz kontroli siekaczy, które stale rosną u królika. Zęby powinny być zdzierane na sianku lub gałązkach. Pamiętaj, że nie wolno podawać wapienka królikom! Nie dość, że wapienko nie pomoże w ścieraniu zębów to jeszcze zaburzy gospodarkę wapniową organizmu.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj