Miniaturki to pieski pokojowe i każdy kto pragnie mieć własnego czworonoga ale ma ograniczenia w postaci np. małego mieszkania, z całą pewnością powinien zdecydować się na jednego z tych maleństw. Co jeszcze można powiedzieć o małych kanapowych pieskach, poza tym co już było w 1 części tego artykułu.  https://www.zwierzosfera.pl/pieski-kanapowe-male-i-miniaturowe-rasy-psow/


Szpic miniaturowy

Jednak małe psy zawsze będą lubiane jako domowi przyjaciele. Ostatnio ogromną popularnością cieszy się szpic miniaturowy, który po odpowiednim strzyżeniu przypomina maskotkę, wygląda jak żywy pluszowy miś. Miniaturowy szpic pomarańczowy o żywym, mądrym spojrzeniu jest przedstawicielem najmniejszych szpiców (wysokość – max. 22 cm.) Widoczna cecha charakterystyczna tej rasy, to zwinięty na grzbiecie ogon, pokryty długim włosem. Te zwartej budowy, spokojne psy w średniowieczu prawdopodobnie pracowały jako psy pociągowe. Często też zyskiwały sympatię władców. Królowa Anglii, Wiktoria, popierała selektywną hodowlę szpiców, której rezultatem są współczesne najmniejsze odmiany. Ujemną stroną chowu wsobnego jest pojawiający się zespół chorób dziedzicznych. Pojętny i żywy szpic pomorski (pomeranian), szczekający niskim basem, kontrastującym z jego niepozornym wyglądem był ceniony także jako artysta cyrkowy.

Spaniel tybetański

Autor: Ladykransteer [CC0], źródło: Wikimedia Commons

Z wyglądu delikatny spaniel tybetański (wysokość – ok. 25 cm.) to salonowy piesek o uszach i ogonie pokrytych długim jedwabistym włosem. Jest żywym i pełnym energii, przywiązanym do opiekuna towarzyszem, jednak nieufnym wobec obcych.

Buldog francuski

Buldog francuski jest psem łagodnym i towarzyskim (wysokość ok. 30 cm.). Silnie przywiązuje się do właściciela, akceptuje łatwo inne zwierzęta w swoim otoczeniu, wesoły towarzysz zabaw dzieci i oddany przyjaciel osób starszych. Jest jednak nieodporny na wysokie temperatury, podatny na porażenie słoneczne i skłonny do alergii pokarmowych.


Cavalier king charles spaniel

Autor: yourescreened (originally posted to Flickr as Ariel) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Wysokość – ok . 35 cm. to rezultat celowej próby powrotu do starej rasy spanieli, widniejących na obrazach Rembrandta. Program rekonstrukcji rozpoczęty w 1920 roku przez Amerykanina Roswella Eldridge’a, zaowocował w 1945 r. oficjalnym uznaniem rasy. Udało się odrodzić nie tylko wygląd tej starożytnej odmiany, lecz i jej instynkty, gdyż cavalier king charles spaniele są psami myśliwskimi, jakimi właśnie były za czasów Marii Stuart. Król Karol II, od którego rasa otrzymała swą nazwę, hodował pokaźną ich sforę, jednak jako psy pokojowe. Uznaje się cztery umaszczenia tj.: kruczoczarne podpalane, czerwone (kolor kasztanowy), Blenhein – perłowo-biała z kasztanowymi znaczeniami i trójbarwne – białe z czarnymi łatami i podpalaniem. Psy taj rasy wymagają codziennej pielęgnacji, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na oczy i uszy.

Bullteriera miniaturowego

Autor: Lilly M [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], źródło: Wikimedia Commons

Przodkowie bullteriera miniaturowego byli niegdyś dzielnymi psimi zapaśnikami (wysokość – do 35 cm.). Dziś mimo że nie straciły nic ze swojej czujności, hoduje się je głownie dla ich zrównoważonego i przyjaznego usposobienia. W wyniku rozpoczętego w 1020 roku programu hodowlanego uzyskane małe teriery nie przekraczające 35 cm. wzrostu niczym nie różnią się od bulterierów.

Scottie terier  i westie terier

Autor: Christopher Walker from Krakow, Poland (Cracovian Westie (1 of 2)) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Sszkocki terier (wys.-25 cm.) i west highland terier (wys.-26-30 cm.) to znana, kontrastowa para. Obie rasy są bardzo popularnymi psami pokojowymi, choć dawniej służyli jako dzielni łowcy wydr, borsuków i gryzoni. Krzaczasto-brewe scotties nie zawsze są zrównoważone, zaś westies – czysto białe są o wiele milsze ale także potrafią być zabawne i pełne werwy.


Bichon frise


Wyglądający prawie jak kupka puchu bichon frise jest lubiany od wieków (wysokość – ok. 30 cm.). Bichon po francusku oznacza pieska salonowego i rzeczywiście pieski te od dawna – co najmniej od XIV wieku, kiedy to przybyły do Europy z Wysp Kanaryjskich – były pupilami modnych dam. do dziś nie utraciły swojej popularności, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Ameryce Północnej. Miło jest mieć za towarzysza to żywe, ciekawe, inteligentne i pełne wyrazu stworzonko. Trzeba jednak poświęcać mu sporo uwagi. Pieski te wymagają codziennego szczotkowania twardą szczotką i kąpieli raz w miesiącu. Ponieważ bichony mają skłonności do chorób oczu, należy zwrócić się do weterynarza po specjalny roztwór i regularnie przemywać nim oczy psa.

Owczarek szetlandzki (sheltie)

Autor: Томасина [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons


Jest cenioną rasą psów pracujących (wysokość – ok. 35 cm.), miłych i bardzo przywiązujących się. Najlepiej nadają się na wieś, gdzie czują się najswobodniej i wyżywają w pracy przy zaganianiu owiec lub podczas długich wypraw badawczych. Mają piękną długą szatę, jednak ich długi włos może być bardzo kłopotliwy, zwłaszcza gdy pies zmienia futro i włosy wypadają mu garściami. Pomocne może być wtedy szczotkowanie psa 2-3 razy w tygodniu, sprawimy tym również przyjemność naszemu pupilowi a on odpłaci nam za troskę lojalnością i przywiązaniem.

To jeszcze nie wszystkie maleństwa o których chcemy napisać, a ponieważ małe jest piękne zapraszamy do następnego artykułu o miniaturowych rasach psów.

9 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj