Kiedy decydujemy się na kupno żółwia powinniśmy się najpierw zapoznać z charakterystyką poszczególnych gatunków tak, aby dopasować przyszłego ulubieńca do naszych warunków mieszkaniowych, umiejętności hodowlanych oraz czasu jaki będziemy mogli i chcieli mu poświęcić.


Żółwie wodne i ziemnowodne wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych niż lądowe. Głownie chodzi tu o konieczność wymiany wody w akwariach i basenach, używanie do tego odstanej wody itp. Nie wymagają natomiast wynoszenia na spacer, niemniej jednak kontakt ze słońcem jest dla nich także niezbędny.

Prawo autorskie: luckybusiness / 123RF Zdjęcie Seryjne

Żółwie lądowe łatwiej się oswajają. Są to zwierzęta łagodne, można je bez obawy brać do rąk i wykonywać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Jedynie przy gatunkach drapieżnych (np. żółwiak kolcowaty, żółwiak chiński) należy zachować większą ostrożność.

Prawo autorskie: nneirda / 123RF Zdjęcie Seryjne

Wygląd i stan zdrowia
Mimo skłonności do kupowania małych słodkich żółwików, początkującym hodowcom poleca się dorosłe osobniki. Lepiej znoszą one zmiany warunków bytowych i stresy związane z przenoszeniem ze sklepu lub miejsca hodowli do domowego terrarium. Duże żółwie są też bardziej odporne na choroby a jeżeli już zachorują  ich leczenie ma leprze rokowania. Małe żółwiki potrafią niestety paść w ciągu kilku dni po wystąpieniu symptomów choroby a także ich zimowanie jest bardziej ryzykowne. Najbezpieczniej kupić żółwia w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych lub od doświadczonych hodowców. Kupowanie na targowiskach i niewiadomego pochodzenia wiąże się z ryzykiem nabycia chorego zwierzęcia, wycieńczonego nieodpowiednimi warunkami transportu lub zarażonego bakteriami, np. Salmonellą, częstą u żółwi stepowych.

Oceniając stan i wygląd pancerza zwracamy uwagę na na jego gładkość, połysk,ubytki i pęknięcia, ewentualne ślady wżerów po przebytej grzybicy. Następnie sprawdzamy sprawność odnóży. Zdrowy żółw chowa dotkniętą palem kończynę. Chodząc, utrzymuję ciało równolegle do podłoża. Wygląd oczu może wzbudzić podejrzenie jeżeli nie szeroko otwarte i błyszczące. Kloaka zaś powinna być such, zamknięta i nie uwypuklać się na zewnątrz. Żółw powinien też posiadać pazury na wszystkich kończynach. Ogólną kondycję sprawdzamy zawieszając go za przednie nogi między dwoma palcami naszej ręki. Zdrowe, silne zwierzę trzyma się mocno i nie spada, jeżeli zaś położymy żółwia na grzbiecie powinien usiłować odwrócić się do normalnej pozycji (nie dotyczy to żółwi przestraszonych, które wciągają głowę i nogi).


Transport
Do przewiezienia żółwia wystarczy pojemnik niewiele większy od niego (aby uniknąć obijania się zwierzęcia), wyściełany sianem, liśćmi, mchem itp – dla lądowego a mokrą ligniną – dla wodnego lub wodno-lądowego. Pojemnik musi mieć otwory wentylacyjne. Transportując naszego pupila do domu unikamy wstrząsów i kołysania, działa to bowiem na żółwie wyczerpująco. Żółwie źle znoszę gwałtowne zmiany temperatur, dlatego w okresie zimowym do transportu używamy pojemników wyłożonych warstwą izolującą np.styropianem. Przed transportem żółwia nie karmimy. Dobrym sposobem przygotowania gada do transportu jest lekkie obniżenie mu temperatury, stanie się wtedy, podobnie jak wszystkie zmiennocieplne, spokojny i nieco ospały.

Wysiedlanie do wiwarium – kwarantanna.
Nowo nabytego żółwia należy najpierw starannie umyć. Pancerz można na mokro wyczyścić miękką szczoteczką do paznokci. Następnie pozostawić zwierzę w letniej kąpieli na co najmniej pół godziny, poprawi to jego samopoczucie po transporcie a w przypadku odwodnienia pozwoli uzupełnić zapasy wody. Teraz, wcześniej przygotowany dom dla żółwia może zostać zasiedlony przez naszego pupila.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here