Bardzo wiele osób posiada lub pragnie posiadać przyjaciela psa. Niestety ci nasi czworonożni przyjaciele nie żyją tak długo jak my ludzie. Świadomość ta niejednego może wpędzić w czarną rozpacz już na starcie. Przecież to mocno przygnębiająca sytuacja, na którą nigdy nie można być przygotowanym i której ostatecznie i tak nie zapobiegniemy. Warto jednak wiedzieć, że istnieją najdłużej żyjące rasy psów i może właśnie takie powinniśmy sobie wybrać? Poniżej omawiamy jak długo żyją psy i od czego to zależy, jak określać psi wiek w porównaniu z ludzkim, a także jak rozpoznać objawy starzenia u psów oraz czy można odwlec je w czasie. Zamieszczona została też oczywiście lista zawierająca najdłużej żyjące rasy psów na świecie.

Psy nie to maskotki, zabawki i jedynie domowi pupile. To także prawdziwi członkowie rodziny i najwierniejsi przyjaciele. Pamiętajmy jednak, że prędzej czy później każdy pies zacznie się starzeć, a jego właściciel będzie musiał zmierzyć się z faktem, że jego ukochany pupil w pewnym momencie od niego odejdzie na zawsze za słynny „tęczowy most”. Każdy kochający właściciel chce oczywiście, by jego psiak był z nim w zdrowiu i sile jak najdłużej, jednak koniec jest nieuchronny. Okazuje się jednak, że jedne psy żyją potencjalnie dłużej, a inne niekiedy nawet znacznie krócej. Od czego to zależy i czy można mieć na to jakikolwiek wpływ?

Jak długo mogą żyć psy i od czego to zależy? Co decyduje o długości życia u psów?

O tym, jak długo będzie mógł potencjalnie żyć nasz pupil, podobnie jak u nas, w głównej mierze decydują przede wszystkim geny. Jednak bardzo ważne znaczenie mają też inne czynniki, jak np. rasa i wielkość ciała, kondycja i prowadzony tryb życia, czy też zdrowie i prawidłowa dieta. Panuje zasada, że im pies jest większy rozmiarami ciała, tym proces starzenia postępuje u niego szybciej (większe rasy charakteryzują się szybszym tempem starzenia). W związku z tym, duże psy żyją przeciętnie krócej, niż średnie i małe. Wiek i długowieczność u psów zależy też od indywidualnych (osobniczych) predyspozycji genetycznych (osobniki dziedziczące po rodzicach skłonność do dobrego zdrowia i dłuższego życia) oraz od rasy (małe psy żyją potencjalnie najdłużej). Maksymalny wiek u psów określa się przy tym zwykle średnio na 8-15 lat, to jednak są też psi rekordziści, którzy dożyli znacznie dłużej (25-29 lat). Weterynarze coraz częściej zauważają też w ostatnich latach, że podobnie jak u ludzi, również psy zaczynają żyć coraz dłużej. Ponoć wpływają na to coraz lepsze warunki życia i wyspecjalizowana opieka weterynaryjna. Wielu specjalistów uważa jednak, że zanieczyszczenie środowiska, konserwanty i GMO w karmie dla psów wręcz odwrotnie – skraca im życie. Temat ten jest jak na razie dyskusyjny, gdyż istnieje zbyt mało dowodów badawczych na ewidentne potwierdzenie która teoria jest relatywnie właściwa. Niemniej powiązanie rasy i wielkości ciała z długowiecznością u psów wykazano w sposób ewidentny. Inne badania dowodzą ponadto, że dłużej żyją też łagodne i przyjazne psy, w porównaniu z osobnikami bardziej agresywnymi (także w odniesieniu do ras agresywnych). Pamiętajmy jednak, że długość życia u psów zawsze jest najbardziej uzależniona od jakości ich warunków bytowych i życia, jakie im zagwarantujemy. Wpływa to na ich samopoczucie oraz zdrowie, które przekładają się na krótko- lub długowieczność. Dlatego najdłużej na pewno będą żyły psy zadbane, zaopiekowane weterynaryjnie, dobrze żywione, mające odpowiednią codzienną dawkę ćwiczeń, ciepłe schronienie i mnóstwo troskliwej opieki. Takie psy nie są narażane na żaden stres psychiczny i fizyczny oraz na choroby, a ich organizmy stają się zdecydowanie wytrzymalsze. Wtedy nawet pies rasy potencjalnie krótkowiecznej może sobie pożyć zaskakująco długo. Oczywiście genetycznie lepsze są tez pod tym względem kundelki, w porównaniu z rasowcami. Zasada jest bowiem taka, że im większe zróżnicowanie genetyczne jak u kundelków, tym lepsze zdrowie, wytrzymałość i odporność. Chcąc, by nasz pupil został z nami jak najdłużej, dbajmy o niego uczciwie i maksymalnie jak najlepiej. Mając psa pamiętajmy przy tym, że jego wygląd i kondycja świadczy o nas, o naszym stosunku do niego. Nasz pies to nasza wizytówka.

Najdłużej żyjące psy świata – rekordy Guinessa.

Takich długowiecznych psów w różnych źródłach wymienia się kilka. Za najstarszego uchodzi psiak o imieniu Max, mieszaniec rasy beagl, teriera i jamnika, który wg Księgi Rekordów Guinessa dożył 29 lat i 282 dni. Uznano go za udokumentowanie najdłużej kiedykolwiek żyjącego psa na świecie. Pamiętajmy przy tym, że takie oficjalne statystyki wymagają potwierdzenia wieku psa odpowiednimi dokumentami. Bez tego rekord nie zostanie oficjalnie uznany. Jest to więc wiarygodne źródło informacji. Niemal taki sam wiek osiągnął też inny słynny psiak o imieniu Bluey, reprezentant rasy australijski pies pasterski (Australian cattle dog) – dożył 29 lat i 160 dni. Inny znany pies rasy beagle o imieniu Butch mieszkający w Wirginii w USA dożył z kolei 27 lat. To są jednak wyjątki i przeciętnie psy nie żyją aż tak długo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here