Fretka (tchórzofretka) nie jest tak powszechnym domownikiem jak kot czy pies. Aby ją hodować i nie zrobić krzywdy warto jest wcześniej poczytać o jej wymaganiach… nieco więcej. Dlatego dziś dowiesz się, jakie przedmioty należy umieścić na pierwszej liście zakupów jeśli do twojego domu właśnie wprowadza się tchórzofretka.


Obcinacz do pazurków

Pazury u nawet młodych osobników mogą przysporzyć sporo bólu i problemów. W warunkach domowych zdecydowanie rosną one za szybko. Na domiar złego, pazury u fretek nie chowają się jak u kot czy psa ale są stale wyciągnięte. Taka budowa łap jest przyczyną częstych zarysowań i uszkodzeń przedmiotów, które fretka chce poznać. Aby uniknąć zniszczeń i bólu, który grozi tchórzofretce przy chodzeniu ze zbyt długimi pazurami, trzeba je obcinać średnio co 2 tygodnie. Niestety obcinanie pazurków ani nie jest przyjemne dla fretki ani też nie jest łatwe dla jej opiekuna. Wskazanym jest więc odwrócić uwagę zwierzaka od tego zabiegu. Jeśli chcesz to zrobić skutecznie, warto jest zaopatrzyć się w kolejny pomocny produkt tj. olejek smakowy (suplement na skórę i futro). Przykładowo możesz posmarować fretce futerko na brzuszku używając dosłownie kilku kropel preparatu. W tym momencie zwierzę jest zajęte zlizywaniem „smakołyku z futerka”, zupełnie nie zwracając uwagi na zabiegi pielęgnacyjne przy łapkach.

Warto rozważyć: 8 in 1 FerreTone Skin and Coat Supplement for Ferrets

Szampon

Instynktownie czujemy, że kąpiąc fretkę sprawimy, iż znikną z naszego otoczenia te wszystkie zapaszki, które we fretce nie są fajne. Zazwyczaj woda i porządny szampon załatwiają sprawę przykrego zapachu, tak przecież podpowiada nam logika. Niestety w tym przypadku jest to błędne myślenie. Częste kąpiele u fretki potęgują jej przykrą woń, a fretkowy zapach staje się jeszcze bardziej uciążliwy. Ponadto wysuszamy jej skórę, przez co staje się ona podatna na infekcje. Jeśli tchórzofretka nie wpadnie nam w coś z czego ewidentnie trzeba ją oczyścić, ograniczmy jej kąpiel do absolutnego minimum tj. raz na kilka miesięcy. Dzięki temu jej skóra będzie w lepszej kondycji, a gruczoły nie będą miały dodatkowego bodźca do produkowania substancji zapachowych.

Żel do zębów fretki

Dokładnie tak samo jak u kotów czy psów, u fretki potrafi odłożyć się spora warstwa kamienia nazębnego. Spowodowane jest to jedzeniem gotowej karmy i raczej miękkich rzeczy. W środowisku naturalnym, dieta fretki wygląda zupełnie inaczej. Tchórzofretka je bardzo różne rzeczy, z których sporą część stanowią kości i chrzęści. Cóż więc możemy zrobić w domu by usunąć żółtawe złogi z jej zębów? Możemy zastosować specjalne żele, które utrudniają odkładanie się płytki bakteryjnej, a w rezultacie kamienia nazębnego. Odważni mogą też spróbować wyczyścić ząbki szczoteczką. Jednak tu zaznaczę, że słowo „spróbować” idealnie oddaje nasze faktyczne możliwości. Przeważnie i tak fretka z nami wygra, a usunięcie kamienia z zębów wykona dla nas weterynarz.

warto rozważyć: Orozyme

Preparat do czyszczenia uszu

Uszy fretek bardzo szybko potrafią wypełnić się woskowiną. Jedne zwierzęta radzą sobie z woskiem lepiej, a innym trzeba pomagać. Tu warto nadmienić, że fretki pozbywają się woskowiny podczas swoich energicznych zabaw. Poprzez podskakiwanie, turlanie się i inne wygibasy, zalegająca w uszach wydzielina zwyczajnie fragmentami odrywa się i wypada, a kanał słuchowy jest czysty i suchy. Niestety nie u wszystkich okazów sprawy idą tak gładko. Niekiedy woskowina zaczyna zalegać w tym kanale, a fretka by prawidłowo słyszeć wymaga naszej pomocy. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalistyczny środek. Wystarczy wkropić preparat do ucha, odczekać dosłownie kilka sekund i puścić fretkę wolno by sama mogła wytrzepać preparat z uszu.

Jeżeli jednak zauważymy, że wydzielina ma ciemno brązowym lub wręcz czarny kolor, a na dodatek jest gęsta, to powinniśmy zacząć lepiej obserwować nasze zwierzątko. W tym momencie skupmy się na jej zachowaniu. Częste drapanie się po uszach lub ocieranie nimi o przedmioty jest sygnałem o dyskomforcie, który odczuwa fretka. Jeśli przeoczymy ten etap, to w kolejnym będziemy już mieli – gotowe do leczenia – strupki i guzki bo nasza frecia prawdopodobnie zaraziła się świerzbowcem usznym lub ma zapalne stany grzybicze.

Warto rozważyć: Otiseptol


Wyściółka

Każdy właściciel musi sam poobserwować jakie podłoże w klatce sprawdzi się najlepiej. Podstawową opcją są kocyki i materiały. Tu idealnie nadają się stare podkoszulki i materiały o gęstym i gładkim splocie. Należy unikać froty, która będzie zahaczać się o pazurki. Kolejną wskazówką jest unikanie słomy. Taki typ wyściółki, choć pewno dość atrakcyjny dla zwierzaka, fretka rozniesie migiem po całym mieszkaniu i z pewnością nie będziemy zadowoleni.

Skrzynka do nocowania

Imitacją nory, do której można wejść i bezpiecznie się zakopać będzie właśnie tak skrzynka, umieszczona w klatce. Minimalne zalecane wymiary to 30 x 30 x 30 cm z wejściem o średnicy 10-12cm. Co więcej, oprócz wejścia należy zrobić kilka mniejszych otworków wentylacyjnych. Warto też zainwestować w skrzynkę otwieraną od góry. Dzięki temu łatwiej będzie nam taki pojemnik czyścić. Zapewne szczytem szczęścia będzie piętrowa skrzyneczka z dodatkowym otworem pomiędzy parterem a piętrem. Zwinna fretka będzie z radością przechodzić sobie góra – dół, dół – góra.

Klatka/zagroda dla fretki

Absolutnie minimalne zalecane wymiary to 150 x 80 x 60 cm (dł x szer x wys). Klatka potrzebna jest fretce do spania i ochronienia jej przed zagrożeniami, na które sama może się wystawić podczas naszej nieobecności w mieszkaniu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rozstaw i wytrzymałość drutów (prętów) w klatce. Jeśli nie chcesz by fretka Ci „zwiała”, upewnij się, że druty są sztywne i wystarczająco grube aby ich nie pogiąć, a odstęp między nimi nie jest większy niż 1,5-2cm. Niestety fretki są bardzo zwinne i gdy jeszcze są malutkie przecisną się przez nawet małe szczeliny w klatce. A jak wyczują, że druciki da się odgiąć lub przegryźć, to będą nad tym pilnie pracowały 🙂

wskazówka: druty w klatce powinny być pionowe. Jeśli klatka posiada poziome druty, to fretka będzie bardzo hałasować za każdym razem gdy się jej nudzi. Niczym kot, stanie na tylnych łapach, a przednimi będzie machać góra-dół. Twoja klatka zamieni się w instrument muzyczny, który będzie grać w nieskończoność.

Jeśli mamy ogród, to warto też zainwestować w znacznie większą zagrodę (np. 3-6m2), którą będziemy mogli – a wręcz powinniśmy – postawić w miejscu częściowo zacienionym gdyż fretki nie mogą się przegrzewać. Jeśli temperatura sięgnie ≥ 28°C zwierzęciu grozi szok termiczny, który może skończyć się tragicznie.

Kuweta

Obowiązkowo z niskim (max 3cm) rantem przednim i dość wysokim tyłem i bokami (15-20cm). Jeśli nie chcemy by tchórzofretka załatwiała się wszędzie dokoła, postawmy na dość obszerne „wychodki” (min.30x30cm, optimum 30x50cm). A gdy wypuszczasz tchórzofretkę na swoje mieszkanie, musisz liczyć się z tym, że ona uwielbia załatwiać się po kątach. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka kuwet i ułatwić fretce szybkie dotarcie do toalety.

wskazówka I: rano sprawdź czy fretka załatwiła swoje potrzeby do kuwety. Jeśli nie, zostaw ją w klatce do czasu załatwienia się. Absolutnym rytuałem fretek jest załatwianie się zaraz po przebudzeniu dlatego jeśli o tym wiesz możesz oszczędzisz sobie porannego sprzątania.

wskazówka II: fretka chodząc po mieszkaniu zaczyna cofać się do tyłu? Dodatkowo jej pupa jest uniesiona, a ogon wyprostowany i starczy do góry? Niczym sygnalizacja świetlna, fretka informuje Cię, że nadszedł czas by odwiedzić kuwetę.


Miseczki i poidełko

Zaleca się kilka tj. 2-3 miseczki na pokarm oraz poidełko na wodę. Dlaczego aż 3miski? No cóż, tchórzofretka powinna mieć wybór w menu: pierwsza miska na suchą karmę (choć nie jest to najlepsza opcja żywieniowa), druga na mokrą karma (mięso), a w trzeciej nieco smakołyków. Co do miseczek, trzeba się zawsze upewnić, że są wystarczająco ciężkie by się nie przewrócić do góry dnem. Fretki są bardzo skore do poszukiwania ostatnich kąsków, nawet jeśli mają obejrzeć z bliska drugą stronę dna miseczki!

Transporter dla tchórzofretki

Z powodzeniem sprawdzi się taki dla kota lub mniejsza klatka. Ponownie musimy zwrócić uwagę na wymiary bo mniejszy, nie znaczy mały. Odpowiedni wymiar to około 50 x 30 x 30 cm. Kolejny raz musimy też zadbać by fretka się z niego nie wydostała czyli najlepiej jeśli wykonany będzie z twardego plastiku. Wiklina i wszelkie gąbczaste, lekkie transportery długo przy fretce nie wytrzymają.

Zabawki dla fretki

Dla tchórzofretki sprawdzają się wszelkie kocie zabawki, które się toczą, obracają i generalnie dają się wprawić w ruch. Atrakcyjne są te szeleszczące i wydające rozmaite dźwięki. Jednak należy zachować ostrożność w stosunku do tych wykonanych z miękkiego tworzywa plastikowego czy gumy. Pogryzienie i połknięcie plastiku grozi bardzo niebezpieczną, niedrożnością jelit. Zatem należy się ich wystrzegać. Reasumując dla freci atrakcyjne jest wszystko co się rusza, szeleści a najlepiej ucieka 🙂

Jeśli już wiesz co potrzeba Ci na wstępie, zapraszamy do przeczytania kolejnego tekstu o tchórzofretce: „Jak hodować w domu tchórzofretkę (fretkę)„. A jeżeli dopiero zastanawiasz się nad zakupem fretki koniecznie przeczytaj „Fretka – przeczytaj zanim kupisz…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj